Shop
Nvidia Graphics Card
MSI GeForce RTX™ 5070 12G VANGUARD SOC Graphics Card
- $1,099.00
- $1,199.00
GeForce RTX™ 5070 12G VANGUARD SOC
- Powered by the NVIDIA Blackwell architecture and DLSS 4
- Core Clock:
Extreme Performance: 2655 MHz (MSI Center)
Boost: 2640 MHz - HYPER FROZR THERMAL DESIGN: An apex evolution of advanced thermal design that delivers unparalleled cooling and quiet operation.
- STORMFORCE Fan: Seven fan blades, claw texturing, and a circular arc are designed for optimal airflow with minimal noise.
- Advanced Vapor Chamber: Built-in Vapor Chamber swiftly transfers heat from the GPU and VRAM to the core pipe for optimal dissipation.
- Core Pipes: Square-shaped Core Pipes maximize heat dissipation with the Vapor Chamber for superior cooling.
- Filled Fins: Shaped fins cover the core pipes to reduce turbulence and enhance cooling performance.
- Wave Curved 4.0: Precision-engineered wave edges with a high-low fin design enhance airflow and reduce turbulence.
- Air Antegrade Fin 2.0: The fins feature a V-shaped cutout and a high-low design at the airflow passthrough to optimize flow efficiency.
- Metal Backplate: A reinforcing metal backplate with airflow vents and thermal pads enhances cooling.
- MSI Center: The exclusive MSI Center software lets you monitor, tweak and optimize MSI products in real-time.
- Afterburner: Take full control with the most recognized and widely used graphics card overclocking software in the world.
Share Now
Out of Stock!
This product is out of stock, submit your email and we will update once it restock.
| MSI GeForce RTX™ 5070 12G VANGUARD SOC Graphics Card | |
|---|---|
| Model | G507012WMVEC |
| Graphics Processing Unit | NVIDIA GeForce RTX 5070 |
| Interface | PCI Express Gen 5 |
| Core Clocks | Extreme Performance 2625 MHz (MSI Center) / Boost: 2610 MHz |
| CUDA Cores | 6144 Units |
| Memory | 12GB GDDR7 |
| Memory Speed | 28 Gbps |
| Memory Bus | 192-bit |
| Outputs | 3x DisplayPort (v2.1b), 1x HDMI (up to 4K 480Hz or 8K 120Hz) |
| Power Consumption | 250 W |
| Power Connectors | 1x 16-pin (ATX 3.1 recommended) |
| Recommended PSU | 650 W |
| Dimensions | 338 x 140 x 50 mm |
| Weight | 1187 g (Card) / 1705 g (Package) |
| API Support | DirectX 12 Ultimate, OpenGL 4.6 |
| Maximum Displays | 4 |
| Digital Maximum Resolution | 7680 x 4320 |
Dear customers, please be informed that we will be closed on 01.05.26 (Fri), in celebration of Labour Day. We shall resume our operating hours as usual on on 02.05.26 (Sat). Kindly expect some delay in our response, and the fulfilment of your order. Thank you
















































































