Shop
MSI GeForce RTX™ 5070 12G GAMING TRIO OC Graphics Card
- $1,093.00
- $1,149.00
GeForce RTX™ 5070 12G GAMING TRIO OC
Powered by the NVIDIA Blackwell architecture and DLSS 4
Core Clocks: Extreme Performance: 2625 MHz (MSI Center) / Boost: 2610 MHz
TRI FROZR 4 Thermal Design: Upgraded fans, airflow control, and thermal design deliver superior cooling and quieter operation.
STORMFORCE Fan: Seven fan blades, claw texturing, and a circular arc are designed for optimal airflow with minimal noise.
Nickel-plated Copper Baseplate: Heat from the GPU and memory is swiftly captured by a nickel-plated copper baseplate and transferred.
Core Pipes feature a square design to maximize contact with the GPU baseplate for optimal thermal management.
Metal Backplate: A reinforcing metal backplate with airflow vents and thermal pads enhances cooling.
Wave Curved 4.0: Precision-engineered wave edges with a high-low fin design enhance airflow and reduce turbulence.
Air Antegrade Fin 2.0: The fins feature a V-shaped cutout and a high-low design at the airflow passthrough to optimize flow efficiency.
MSI Center: The exclusive MSI Center software lets you monitor, tweak and optimize MSI products in real-time.
Afterburner software takes full control with the most recognized and widely used graphics card overclocking software in the world.
This product is out of stock, submit your email and we will update once it restock.
| MSI GeForce RTX™ 5070 12G GAMING TRIO OC Graphics Card | |
|---|---|
| Graphics Processing Unit | NVIDIA GeForce RTX 5070 |
| Interface | PCI Express Gen 5 |
| Core Clocks | Extreme Performance: 2625 MHz (MSI Center) / Boost: 2610 MHz |
| CUDA Cores | 6144 Units |
| Memory Speed | 28 Gbps |
| Memory | 12GB GDDR7 |
| Memory Bus | 192-bit |
| Outputs | 3x DisplayPort (v2.1b), 1x HDMI (Supports 4K 480Hz/8K 120Hz as specified in HDMI 2.1b) |
| HDCP Support | Yes |
| Power Consumption | 250 W |
| Power Connectors | 1x 16-pin |
| Recommended PSU | 650 W |
| Card Dimensions | 338 x 140 x 50 mm |
| Weight | 1187 g (Card) / 1705 g (Package) |
| DirectX Version Support | 12 Ultimate |
| OpenGL Version Support | 4.6 |
| Maximum Displays | 4 |
| G-SYNC Technology | Yes |
| Digital Maximum Resolution | 7680 x 4320 |
Dear customers, please be informed that we will be closed on 01.05.26 (Fri), in celebration of Labour Day. We shall resume our operating hours as usual on on 02.05.26 (Sat). Kindly expect some delay in our response, and the fulfilment of your order. Thank you
















































































