Shop
MSI GeForce RTX™ 5060 Ti 8G VENTUS 3X OC Graphics Card
- $687.00
- $719.00
GeForce RTX™ 5060 Ti 8G VENTUS 3X OC
Powered by the NVIDIA Blackwell architecture and DLSS 4
Core Clocks:
Extreme Performance: 2617 MHz (MSI Center)
Boost: 2602 MHzTORX Fan 5.0: Fan blades linked by ring arcs work to stabilize and maintain high-pressure airflow.
Solid Baseplate: A solid baseplate transfers heat from the GPU to all heat pipes for better cooling.
Heat Pipes designed for efficient heat transfer, the heat pipes effectively draw thermal energy away from the GPU, improving overall cooling performance.
Reinforcing Backplate: The reinforcing backplate features an airflow vent that allows exhaust air to directly pass through.
MSI Center: The exclusive MSI Center software lets you monitor, tweak and optimize MSI products in real-time.
Afterburner software takes full control with the most recognized and widely used graphics card overclocking software in the world.
This product is out of stock, submit your email and we will update once it restock.
| MSI GeForce RTX™ 5060 Ti 8G VENTUS 3X OC Graphics Card | |
|---|---|
| Model | MSI GeForce RTX 5060 Ti 8G VENTUS 3X OC |
| Graphics Processing Unit | NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti |
| Interface | PCI Express Gen 5 x16 (uses x8) |
| Core Clocks | Extreme Performance: 2617 MHz (MSI Center), Boost: 2602 MHz |
| CUDA Cores | 4608 Units |
| Memory Speed | 28 Gbps |
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Type | GDDR7 |
| Memory Bus | 128-bit |
| Output | 3x DisplayPort (v2.1b), 1x HDMI (Supports 4K 480Hz or 8K 120Hz as specified in HDMI 2.1b) |
| Power Consumption | 180 W |
| Power Connectors | 1x 16-pin |
| Recommended PSU | 600 W |
| Dimensions | 308 x 120 x 43 mm |
| Features | TORX Fan 5.0, Solid Baseplate, Heat Pipes, Metal Backplate, Zero Frozr, MSI Center, Afterburner |
| API Support | DirectX 12 Ultimate, OpenGL 4.6 |
| Max Displays | 4 |
| Max Resolution | 7680 x 4320 |
Dear customers, please be informed that we will be closed on 01.05.26 (Fri), in celebration of Labour Day. We shall resume our operating hours as usual on on 02.05.26 (Sat). Kindly expect some delay in our response, and the fulfilment of your order. Thank you
















































































