Shop
Nvidia Graphics Card
GIGABYTE GeForce RTX™ 5070 Ti GAMING OC 16G Graphics Card
- $1,556.00
- $1,630.00
| GIGABYTE GeForce RTX™ 5070 Ti GAMING OC 16G Graphics Card | |
|---|---|
| Graphics Processor | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti |
| Architecture | NVIDIA Blackwell |
| CUDA Cores | 8960 |
| Core Clock | 2588 MHz (Reference: 2452 MHz) |
| Memory | 16GB GDDR7 |
| Memory Clock | 28 Gbps |
| Memory Bus | 256-bit |
| Memory Bandwidth | 896 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 5.0 |
| Digital Max Resolution | 7680 x 4320 |
| Multi-view | 4 |
| Dimensions | L=342 W=142 H=70 mm |
| Cooling | WINDFORCE cooling system (Triple axial fans) |
| Recommended PSU | 750W |
| Power Connectors | 1x 16-pin |
| Output | 3x DisplayPort 2.1b, 1x HDMI 2.1b |
| Features | DLSS 4, Ray Tracing Cores (4th Gen), Tensor Cores (5th Gen), RGB Fusion, Dual BIOS |
Share Now
Out of Stock!
This product is out of stock, submit your email and we will update once it restock.
Dear customers, please take note of our scheduled holiday closures: Closed on Hari Raya Haji (27.05.26 Wed), Resume usual business hours on 28.05.26 Thu | Open on Vesak Day (30.05.26 Sat), Closed on 31.05.26 Sun & 01.06.26 [Regular Monday Closure], Resume usual business hours on 02.06.26 Tue. Thank you.




















































































