Shop
Nvidia Graphics Card
GIGABYTE GeForce RTX™ 5070 Ti AERO OC 16G Graphics Card
- $1,499.00
- $1,649.00
| GIGABYTE GeForce RTX™ 5070 Ti AERO OC 16G Graphics Card | |
|---|---|
| Graphics Processing | GeForce RTX 5070 Ti |
| Architecture | NVIDIA Blackwell |
| Core Clock | 2497 MHz (Reference: 2452 MHz) |
| CUDA Cores | 8960 |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Type | GDDR7 |
| Memory Clock | 28 Gbps |
| Memory Bus | 256 bit |
| Card Bus | PCI-E 5.0 x16 |
| Digital Max Resolution | 7680 x 4320 |
| Multi-view | 4 |
| Outputs | 3x DisplayPort 2.1b, 1x HDMI 2.1b |
| Recommended PSU | 750W |
| Power Connectors | 1x 16-pin |
| Cooling | WINDFORCE cooling system featuring three unique blade fans, alternate spinning, and screen cooling |
| Key Features | DLSS 4, Ray Tracing, NVIDIA Reflex 2, Graphene nano lubricant, and reinforced structure |
Share Now
Out of Stock!
This product is out of stock, submit your email and we will update once it restock.
Dear customers, please take note of our scheduled holiday closures: Closed on Hari Raya Haji (27.05.26 Wed), Resume usual business hours on 28.05.26 Thu | Open on Vesak Day (30.05.26 Sat), Closed on 31.05.26 Sun & 01.06.26 [Regular Monday Closure], Resume usual business hours on 02.06.26 Tue. Thank you.




















































































