Shop
Nvidia Graphics Card
GIGABYTE GeForce RTX™ 5050 WINDFORCE OC 8G Graphics Card
- $445.00
- $465.00
| GIGABYTE GeForce RTX™ 5050 WINDFORCE OC 8G Graphics Card | |
|---|---|
| GPU | GeForce RTX 5050 |
| Architecture | NVIDIA Blackwell |
| Core Clock | 2587 MHz (Reference card: 2572 MHz) |
| CUDA Cores | 2560 |
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit |
| Memory Clock | 20 Gbps |
| Interface | PCI-E 5.0 |
| Digital Max Resolution | 7680 x 4320 |
| Multi-view | 4 |
| Card Size | L=199 W=116 H=40 mm |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 550W |
| Power Connectors | 8 pin x 1 |
| Output | DisplayPort 2.1b x 2, HDMI 2.1b x 2 |
Share Now
Out of Stock!
This product is out of stock, submit your email and we will update once it restock.
Related Products
GRAPHICS CARD
$2,279.00 $2,399.00
GRAPHICS CARD
$1,430.00 $1,499.00
GRAPHICS CARD
$2,564.00 $2,699.00
GRAPHICS CARD
$1,030.00 $1,079.00
GRAPHICS CARD
$1,567.00 $1,649.00
GRAPHICS CARD
$1,509.00 $1,580.00
GRAPHICS CARD
$6,999.00
GRAPHICS CARD
$2,184.00 $2,299.00
Dear customers, please take note of our scheduled holiday closures: Closed on Hari Raya Haji (27.05.26 Wed), Resume usual business hours on 28.05.26 Thu | Open on Vesak Day (30.05.26 Sat), Closed on 31.05.26 Sun & 01.06.26 [Regular Monday Closure], Resume usual business hours on 02.06.26 Tue. Thank you.

















































































