Shop
GIGABYTE GeForce RTX™ 5080 GAMING OC 16GB Graphics Card
GIGABYTE GeForce RTX™ 5080 GAMING OC 16GB Graphics Card
- $2,123.00
- $2,225.00
| GIGABYTE GeForce RTX™ 5080 GAMING OC 16GB Graphics Card | |
|---|---|
| Architecture | NVIDIA Blackwell |
| GPU Chip | GB203-400-A1 |
| CUDA Cores | 10,752 |
| Tensor Cores | 5th Generation (336) |
| Ray Tracing Cores | 4th Generation (84) |
| Base Clock | 2295 MHz |
| Boost Clock | 2730 MHz |
| Video Memory | 16 GB GDDR7 |
| Memory Interface | 256-bit |
| Memory Bandwidth | 960 GB/s |
| Interface | PCI Express 5.0 x16 |
| Max Resolution | 7680 x 4320 (8K) |
| Connectivity | 3x DisplayPort 2.1b, 1x HDMI 2.1b |
| Cooling | WINDFORCE system with triple 110mm axial fans and vapor chamber |
| Dimensions | 340 mm (L) x 140 mm (H) x 70 mm (W) |
| Slot Width | 4-slot |
| Power Connector | 1x 16-pin |
| Recommended PSU | 850 W |
| Warranty | 4 years (3 years + 1 year with online registration) |
Share Now
Out of Stock!
This product is out of stock, submit your email and we will update once it restock.
Dear customers, please take note of our scheduled holiday closures: Closed on Hari Raya Haji (27.05.26 Wed), Resume usual business hours on 28.05.26 Thu | Open on Vesak Day (30.05.26 Sat), Closed on 31.05.26 Sun & 01.06.26 [Regular Monday Closure], Resume usual business hours on 02.06.26 Tue. Thank you.




















































































