Shop
MSI GeForce RTX™ 5090 32G SUPRIM SOC Graphics card
- $5,199.00
- $5,399.00
GeForce RTX™ 5090 32G SUPRIM SOC
Powered by the NVIDIA Blackwell architecture and DLSS 4
Core Clocks:
Gaming Mode: Extreme Performance: 2580 MHz (MSI Center), Boost: 2565 MHz
Silent Mode: Extreme Performance: 2527 MHz (MSI Center), Boost: 2512 MHzHYPER FROZR THERMAL DESIGN: An apex evolution of advanced thermal design that delivers unparalleled cooling and quiet operation.
STORMFORCE Fan: Seven fan blades, claw texturing, and a circular arc are designed for optimal airflow with minimal noise.
Advanced Vapor Chamber: Built-in Vapor Chamber swiftly transfers heat from the GPU and VRAM to the core pipe for optimal dissipation.
Core Pipes: Square-shaped Core Pipes maximize heat dissipation with the Vapor Chamber for superior cooling.
Filled Fins: Shaped fins cover the core pipes to reduce turbulence and enhance cooling performance.
Wave Curved 4.0: Precision-engineered wave edges with a high-low fin design enhance airflow and reduce turbulence.
Air Antegrade Fin 2.0: The fins feature a V-shaped cutout and a high-low design at the airflow passthrough to optimize flow efficiency.
Metal Backplate: A reinforcing metal backplate with airflow vents and thermal pads enhances cooling.
Dual BIOS: Dual BIOS gives you the choice to prioritize for full performance in GAMING mode or low noise in SILENT mode.
MSI Center: The exclusive MSI Center software lets you monitor, tweak and optimize MSI products in real-time.
Afterburner: Take full control with the most recognized and widely used graphics card overclocking software in the world.
This product is out of stock, submit your email and we will update once it restock.
| MSI GeForce RTX™ 5090 32G SUPRIM SOC Graphics card | |
|---|---|
| Marketing Name | GeForce RTX 5090 32G SUPRIM SOC |
| Model Name | G5090-32GSC |
| Graphics Processing Unit | NVIDIA GeForce RTX 5090 |
| Interface | PCI Express Gen 5 |
| Core Clocks (Gaming Mode) | Extreme Performance: 2580 MHz (MSI Center), Boost: 2565 MHz |
| Core Clocks (Silent Mode) | Extreme Performance: 2527 MHz (MSI Center), Boost: 2512 MHz |
| CUDA Cores | 21760 Units |
| Memory Speed | 28 Gbps |
| Memory | 32GB GDDR7 |
| Memory Bus | 512-bit |
| Output | DisplayPort x 3 (v2.1b), HDMI x 1 (up to 4K 480Hz or 8K 120Hz with DSC) |
| Power Consumption | 575 W |
| Power Connectors | 16-pin x 1 |
| Recommended PSU | 1000 W |
| Card Dimensions | 359 x 149 x 70 mm |
| Weight | 2119 g |
| DirectX Version Support | 12 Ultimate |
| OpenGL Version Support | 4.6 |
| Maximum Displays | 4 |
| Digital Maximum Resolution | 7680 x 4320 |
Dear customers, please be informed that we will be closed on 01.05.26 (Fri), in celebration of Labour Day. We shall resume our operating hours as usual on on 02.05.26 (Sat). Kindly expect some delay in our response, and the fulfilment of your order. Thank you
















































































