Shop
Geforce™ RTX Series
ASUS PRIME GeForce RTX™ 5080 16GB GDDR7 OC Edition Graphics Card
- $2,184.00
- $2,299.00
| ASUS PRIME GeForce RTX™ 5080 16GB GDDR7 OC Edition Graphics Card | |
|---|---|
| Graphic Engine | NVIDIA GeForce RTX 5080 |
| Architecture | NVIDIA Blackwell |
| Video Memory | 16GB GDDR7 |
| CUDA Cores | 10752 |
| Engine Clock (OC Mode) | 2685 MHz (Boost Clock) |
| Engine Clock (Default Mode) | 2655 MHz (Boost Clock) |
| Memory Speed | 30 Gbps |
| Memory Interface | 256-bit |
| Maximum Resolution | 7680 x 4320 |
| Interface | 1x Native HDMI 2.1b, 3x Native DisplayPort 2.1b |
| Dimensions | 304 x 126 x 50 mm (12 x 5 x 2 inches) |
| Slot Width | 2.5 Slot |
| Recommended PSU | 850W |
| Power Connectors | 1 x 16-pin |
| Features | SFF-Ready, Axial-tech fans, Vapor chamber, Dual BIOS, DLSS 4, and Ray Tracing support |
Share Now
Out of Stock!
This product is out of stock, submit your email and we will update once it restock.
Dear customers, in celebration of Vesak Day, our store will be closed on 31.05.26 (Sun). As 01.06.26 (Mon) is our regular weekly closure day, we will remain closed and resume business as usual on 02.06.26 (Tue). Thank you.




















































































