Shop
Nvidia Graphics Card
ASUS TUF Gaming GeForce RTX™ 5080 16GB GDDR7 OC Edition Graphics Card
- $2,279.00
- $2,399.00
| ASUS TUF Gaming GeForce RTX™ 5080 16GB GDDR7 OC Edition Graphics Card | |
|---|---|
| Graphic Engine | NVIDIA GeForce RTX 5080 |
| Architecture | NVIDIA Blackwell |
| AI Performance | 1801 TOPs |
| CUDA Cores | 10752 |
| Video Memory | 16GB GDDR7 |
| Engine Clock (OC Mode) | 2730 MHz (Boost Clock) |
| Engine Clock (Default Mode) | 2700 MHz (Boost Clock) |
| Memory Speed | 30 Gbps |
| Memory Interface | 256-bit |
| Memory Bandwidth | 960 GB/s |
| Interface | PCI Express 5.0 |
| Digital Max Resolution | 7680 x 4320 |
| Maximum Display Support | 4 |
| Ports | 2 x Native HDMI 2.1b, 3 x Native DisplayPort 2.1b |
| Dimensions | 348 x 146 x 72 mm (13.7 x 5.7 x 2.8 inches) |
| Slot Size | 3.6 Slot |
| Recommended PSU | 850W |
| Power Connectors | 1 x 16-pin |
| Cooling | Axial-tech fans, large vapor chamber, and phase-change GPU thermal pad |
| Features | DLSS 4, Ray Tracing, ASUS Aura Sync (ARGB), and Military-grade components |
Share Now
Out of Stock!
This product is out of stock, submit your email and we will update once it restock.
Dear customers, please take note of our scheduled holiday closures: Closed on Hari Raya Haji (27.05.26 Wed), Resume usual business hours on 28.05.26 Thu | Open on Vesak Day (30.05.26 Sat), Closed on 31.05.26 Sun & 01.06.26 [Regular Monday Closure], Resume usual business hours on 02.06.26 Tue. Thank you.




















































































