Shop
GRAPHICS CARD
MSI GeForce RTX™ 5060 Ti 8G VENTUS 2X PLUS Graphics Card
- $668.00
- $699.00
| MSI GeForce RTX™ 5060 Ti 8G VENTUS 2X PLUS Graphics Card | |
|---|---|
| Model Name | GeForce RTX 5060 Ti VENTUS 2X PLUS 8G |
| Graphics Processing Unit | NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti |
| Interface | PCI Express Gen 5 |
| Core Clocks | Boost: 2595 MHz |
| CUDA Cores | 4864 Units |
| Memory Speed | 21 Gbps |
| Memory | 8GB GDDR7 |
| Memory Bus | 128-bit |
| Output | DisplayPort x 3 (v2.1), HDMI x 1 (Supports 4K 120Hz HDR, 8K 60Hz HDR) |
| HDCP Support | Yes |
| Power Consumption | 160 W |
| Power Connectors | 1 x 16-pin (12VHPWR) |
| Recommended PSU | 550 W |
| Card Dimension | 199 x 120 x 42 mm |
| DirectX Version Support | 12 Ultimate |
| OpenGL Version Support | 4.6 |
| Maximum Displays | 4 |
| G-SYNC technology | Yes |
| Digital Maximum Resolution | 7680 x 4320 |
Share Now
Out of Stock!
This product is out of stock, submit your email and we will update once it restock.
Dear customers, please take note of our scheduled holiday closures: Closed on Hari Raya Haji (27.05.26 Wed), Resume usual business hours on 28.05.26 Thu | Open on Vesak Day (30.05.26 Sat), Closed on 31.05.26 Sun & 01.06.26 [Regular Monday Closure], Resume usual business hours on 02.06.26 Tue. Thank you.




















































































