Shop
GRAPHICS CARD
MSI GeForce RTX™ 5060 Ti 8G VENTUS 2X OC PLUS Graphics Card
- $668.00
- $699.00
| MSI GeForce RTX™ 5060 Ti 8G VENTUS 2X OC PLUS Graphics Card | |
|---|---|
| Architecture | NVIDIA Blackwell |
| CUDA Cores | 4608 |
| Memory | 8GB GDDR7 |
| Memory Speed | 28 Gbps |
| Memory Bus | 128-bit |
| Interface | PCI Express Gen 5 x16 (uses x8) |
| Boost Clock | 2647 MHz |
| Extreme Performance Clock | 2662 MHz (MSI Center) |
| Power Consumption | 180 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 1x 16-pin |
| Outputs | 3x DisplayPort (v2.1b), 1x HDMI (Supports 4K 480Hz/8K 120Hz) |
| Dimensions | 247 x 135 x 51 mm |
| Weight | 768 g |
| Thermal Design | Twin Frozr 10 with Stormforce Fans and Metal Backplate |
| Features | DLSS 4, Ray Tracing, NVIDIA G-Sync, MSI Center, Afterburner support |
Share Now
Out of Stock!
This product is out of stock, submit your email and we will update once it restock.
Dear customers, please take note of our scheduled holiday closures: Closed on Hari Raya Haji (27.05.26 Wed), Resume usual business hours on 28.05.26 Thu | Open on Vesak Day (30.05.26 Sat), Closed on 31.05.26 Sun & 01.06.26 [Regular Monday Closure], Resume usual business hours on 02.06.26 Tue. Thank you.




















































































