Shop
GRAPHICS CARD
MSI GeForce RTX™ 5060 Ti 8G SHADOW 2X OC PLUS Graphics Card
- $649.00
- $679.00
| MSI GeForce RTX™ 5060 Ti 8G SHADOW 2X OC PLUS Graphics Card | |
|---|---|
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti |
| Architecture | NVIDIA Blackwell |
| CUDA Cores | 4608 |
| Memory | 8 GB GDDR7 |
| Memory Speed | 28 Gbps |
| Memory Bus | 128-bit |
| Interface | PCI Express Gen 5 x16 (uses x8) |
| Boost Clock | 2602 MHz |
| Extreme Performance Clock | 2617 MHz (via MSI Center) |
| Thermal Design | Dual Fan with STORMFORCE Fans and Metal Backplate |
| Power Consumption | 180 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connector | 1 x 16-pin |
| Display Outputs | 3 x DisplayPort 2.1b, 1 x HDMI 2.1b |
| Max Resolution | 7680 x 4320 |
| Max Displays | 4 |
| API Support | DirectX 12 Ultimate, OpenGL 4.6 |
| Dimensions | 247 x 135 x 51 mm |
Share Now
Out of Stock!
This product is out of stock, submit your email and we will update once it restock.
Dear customers, please take note of our scheduled holiday closures: Closed on Hari Raya Haji (27.05.26 Wed), Resume usual business hours on 28.05.26 Thu | Open on Vesak Day (30.05.26 Sat), Closed on 31.05.26 Sun & 01.06.26 [Regular Monday Closure], Resume usual business hours on 02.06.26 Tue. Thank you.




















































































