Shop
MSI GeForce RTX™ 5060 Ti 8G GAMING OC Graphics Card
- $715.00
- $749.00
GeForce RTX™ 5060 Ti 8G GAMING OC
Powered by the NVIDIA Blackwell architecture and DLSS 4
Core Clocks:
Extreme Performance: 2662 MHz (MSI Center)
Boost: 2647 MHzTWIN FROZR 10: Experience superior cooling and quieter performance with MSI's enhanced fan blade design.
STORMFORCE Fan: Seven fan blades, claw texturing, and a circular arc are designed for optimal airflow with minimal noise.
Nickel-plated Copper Baseplate: Heat from the GPU and memory is swiftly captured by a nickel-plated copper baseplate and transferred.
Core Pipes feature a square design to maximize contact with the GPU baseplate for optimal thermal management.
Metal Backplate: A reinforcing metal backplate with airflow vents and thermal pads enhances cooling.
Wave Curved 4.0: Precision-engineered wave edges with a high-low fin design enhance airflow and reduce turbulence.
Air Antegrade Fin 2.0: The fins feature a V-shaped cutout and a high-low design at the airflow passthrough to optimize flow efficiency.
MSI Center: The exclusive MSI Center software lets you monitor, tweak and optimize MSI products in real-time.
Afterburner software takes full control with the most recognized and widely used graphics card overclocking software in the world.
This product is out of stock, submit your email and we will update once it restock.
| MSI GeForce RTX™ 5060 Ti 8G GAMING OC Graphics Card | |
|---|---|
| Graphics Processor | NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti |
| Architecture | NVIDIA Blackwell |
| CUDA Cores | 4608 |
| Extreme Performance Clock | 2662 MHz (via MSI Center) |
| Boost Clock | 2647 MHz |
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Type | GDDR7 |
| Memory Speed | 28 Gbps |
| Memory Bus | 128-bit |
| Interface | PCI Express Gen 5 x16 (runs at x8) |
| Max Resolution | 7680 x 4320 |
| Max Displays | 4 |
| Video Output | 3x DisplayPort 2.1b, 1x HDMI 2.1b |
| Power Consumption | 180 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 1x 16-pin (ATX 3.1 recommended) |
| Cooling | Twin Frozr 10 Thermal Design with Dual Stormforce Fans |
| Dimensions | 247 x 135 x 51 mm |
| Weight | 768 g |
| API Support | DirectX 12 Ultimate, OpenGL 4.6 |
| Features | DLSS 4, Ray Tracing (4th Gen), Tensor Cores (5th Gen), NVIDIA G-Sync, Metal Backplate |
Dear customers, please be informed that we will be closed on 01.05.26 (Fri), in celebration of Labour Day. We shall resume our operating hours as usual on on 02.05.26 (Sat). Kindly expect some delay in our response, and the fulfilment of your order. Thank you
















































































