Shop
GRAPHICS CARD
MSI GeForce RTX™ 5060 8G GAMING TRIO OC Graphics Card
- $609.00
- $639.00
| MSI GeForce RTX™ 5060 8G GAMING TRIO OC Graphics Card | |
|---|---|
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Interface | PCI Express Gen 5 x16 (uses x8) |
| Core Clocks | 2625 MHz (Boost), 2640 MHz (Extreme Performance via MSI Center) |
| CUDA Cores | 3840 Units |
| Memory Speed | 28 Gbps |
| Memory | 8GB GDDR7 |
| Memory Bus | 128-bit |
| Output | 3 x DisplayPort 2.1b, 1 x HDMI 2.1b |
| Power Consumption | 155 W |
| Power Connectors | 1 x 8-pin |
| Recommended PSU | 550 W |
| Dimensions | 248 x 135 x 41 mm |
| Weight | 649 g |
| Features | TWIN FROZR 10 thermal design, STORMFORCE fans, Metal backplate, Nickel-plated copper baseplate |
Share Now
Out of Stock!
This product is out of stock, submit your email and we will update once it restock.
Dear customers, please take note of our scheduled holiday closures: Closed on Hari Raya Haji (27.05.26 Wed), Resume usual business hours on 28.05.26 Thu | Open on Vesak Day (30.05.26 Sat), Closed on 31.05.26 Sun & 01.06.26 [Regular Monday Closure], Resume usual business hours on 02.06.26 Tue. Thank you.

















































































