Shop
GRAPHICS CARD
MSI GeForce RTX™ 5050 8G GAMING OC Graphics Card
- $477.00
- $499.00
| MSI GeForce RTX™ 5050 8G GAMING OC Graphics Card | |
|---|---|
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5050 |
| Architecture | Blackwell |
| Core Clocks | Extreme Performance: 2647 MHz (via MSI Center), Boost: 2632 MHz |
| CUDA Cores | 2560 Units |
| Memory | 8GB GDDR6 |
| Memory Speed | 20 Gbps |
| Memory Bus | 128-bit |
| Interface | PCI Express Gen 5 x16 (runs at x8) |
| Output | 3x DisplayPort 2.1b, 1x HDMI 2.1b |
| Maximum Resolution | 7680 x 4320 |
| Maximum Displays | 4 |
| Power Consumption | 130 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Recommended PSU | 550 W |
| Dimensions | 202 x 120 x 41 mm |
| Weight | 497 g |
| Features | Twin Frozr 10 cooling, Stormforce Fan, Reinforcing Backplate, Zero Frozr technology, DLSS 4, Ray Tracing, G-SYNC support, DirectX 12 Ultimate, OpenGL 4.6 |
Share Now
Out of Stock!
This product is out of stock, submit your email and we will update once it restock.
Dear customers, please take note of our scheduled holiday closures: Closed on Hari Raya Haji (27.05.26 Wed), Resume usual business hours on 28.05.26 Thu | Open on Vesak Day (30.05.26 Sat), Closed on 31.05.26 Sun & 01.06.26 [Regular Monday Closure], Resume usual business hours on 02.06.26 Tue. Thank you.

















































































