Shop
GRAPHICS CARD
GIGABYTE GeForce RTX™ 5070 Ti WINDFORCE OC SFF 16GB Graphics Card
Pre-Order- $1,430.00
- $1,499.00
GV-N507TWF3OC-16GD - FEATURES
Powered by the NVIDIA Blackwell architecture and DLSS 4
Powered by GeForce RTX 5070 Ti
Integrated with 16GB GDDR7 256bit memory interface
CORE CLOCK
2497 MHz (Reference: 2452 MHz)
WINDFORCE cooling system
Hawk fan
Server-grade thermal conductive gel
Dual BIOS (Performance / Silent)
NVIDIA SFF-ready
Reinforced structure
Versatile VGA holder
Share Now
Out of Stock!
This product is out of stock, submit your email and we will update once it restock.
| GIGABYTE GeForce RTX™ 5070 Ti WINDFORCE OC SFF 16GB Graphics Card | |
|---|---|
| Architecture | NVIDIA Blackwell |
| GPU | GeForce RTX 5070 Ti |
| CUDA Cores | 8960 |
| Core Clock | 2452 MHz |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Type | GDDR7 |
| Memory Bus | 256 bit |
| Memory Bandwidth | 896 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 5.0 |
| Digital Max Resolution | 7680 x 4320 |
| Multi-view | 4 |
| Cooling System | WINDFORCE with three fans, alternate spinning, and graphene nano lubricant |
| Features | DLSS 4, Ray Tracing (4th Gen Cores), Tensor Cores (5th Gen), SFF-ready design |
| Power Connectors | 1 x 16-pin |
| TDP | 300 W |
| Recommended PSU | 700 W |
| Output | 3x DisplayPort 2.1b, 1x HDMI 2.1b |
Dear customers, please be informed that we will be closed on 01.05.26 (Fri), in celebration of Labour Day. We shall resume our operating hours as usual on on 02.05.26 (Sat). Kindly expect some delay in our response, and the fulfilment of your order. Thank you
















































































