Shop
GRAPHICS CARD
GIGABYTE GeForce RTX™ 5070 Ti EAGLE OC SFF 16G Graphics Card
- $1,498.00
- $1,569.00
GV-N507TEAGLE OC-16GD - FEATURES
Powered by the NVIDIA Blackwell architecture and DLSS 4
Powered by GeForce RTX™ 5070 Ti
Integrated with 16GB GDDR7 256bit memory interface
WINDFORCE cooling system
Hawk fan
Server-grade thermal conductive gel
RGB Lighting
Dual BIOS (Performance / Silent)
NVIDIA SFF-ready
Reinforced structure
Versatile VGA holder
Share Now
Out of Stock!
This product is out of stock, submit your email and we will update once it restock.
| GIGABYTE GeForce RTX™ 5070 Ti EAGLE OC SFF 16G Graphics Card | |
|---|---|
| Graphics Processing | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti |
| Architecture | NVIDIA Blackwell |
| Core Clock | 2497 MHz (Reference: 2452 MHz) |
| CUDA Cores | 8960 |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Type | GDDR7 |
| Memory Bus | 256 bit |
| Memory Speed | 28 Gbps |
| Card Bus | PCI-E 5.0 |
| Digital Max Resolution | 7680 x 4320 |
| Multi-view | 4 |
| TDP | 300 W |
| Power Connectors | 1x 16-pin |
| Output | 3x DisplayPort 2.1b, 1x HDMI 2.1b |
| Cooling System | WINDFORCE with triple 80mm fans and alternate spinning |
| Features | DLSS 4, 4th-Gen Ray Tracing Cores, 5th-Gen Tensor Cores, NVIDIA SFF-ready design |
Dear customers, please be informed that we will be closed on 01.05.26 (Fri), in celebration of Labour Day. We shall resume our operating hours as usual on on 02.05.26 (Sat). Kindly expect some delay in our response, and the fulfilment of your order. Thank you
















































































