Shop
GRAPHICS CARD
GIGABYTE GeForce RTX™ 5070 Ti AERO OC 16G Graphics Card
Pre-Order- $1,499.00
- $1,649.00
GIGABYTE GeForce RTX 5070 Ti AERO OC 16G Graphics Card
GV-N507TAERO OC-16GD - FEATURES
Powered by the NVIDIA Blackwell architecture and DLSS 4
Powered by GeForce RTX™ 5070 Ti
Integrated with 16GB GDDR7 256bit memory interface
WINDFORCE cooling system
Hawk fan
Server-grade thermal conductive gel
RGB Lighting
Dual BIOS (Performance / Silent)
Reinforced structure
Versatile VGA holder
4 years warranty (Online registration required)
Share Now
Out of Stock!
This product is out of stock, submit your email and we will update once it restock.
| GIGABYTE GeForce RTX™ 5070 Ti AERO OC 16G Graphics Card | |
|---|---|
| Graphics Processing | GeForce RTX 5070 Ti |
| Architecture | NVIDIA Blackwell |
| Core Clock | 2497 MHz (Reference: 2452 MHz) |
| CUDA Cores | 8960 |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Type | GDDR7 |
| Memory Clock | 28 Gbps |
| Memory Bus | 256 bit |
| Card Bus | PCI-E 5.0 x16 |
| Digital Max Resolution | 7680 x 4320 |
| Multi-view | 4 |
| Outputs | 3x DisplayPort 2.1b, 1x HDMI 2.1b |
| Recommended PSU | 750W |
| Power Connectors | 1x 16-pin |
| Cooling | WINDFORCE cooling system featuring three unique blade fans, alternate spinning, and screen cooling |
| Key Features | DLSS 4, Ray Tracing, NVIDIA Reflex 2, Graphene nano lubricant, and reinforced structure |
Dear customers, please be informed that we will be closed on 01.05.26 (Fri), in celebration of Labour Day. We shall resume our operating hours as usual on on 02.05.26 (Sat). Kindly expect some delay in our response, and the fulfilment of your order. Thank you
















































































