Shop
GRAPHICS CARD
GIGABYTE GeForce RTX™ 5070 GAMING OC 12G Graphics Card
- $1,048.00
- $1,099.00
| GIGABYTE GeForce RTX™ 5070 GAMING OC 12G Graphics Card | |
|---|---|
| Graphics Processing | GeForce RTX 5070 |
| Core Clock | 2625 MHz (Reference card: 2512 MHz) |
| CUDA Cores | 6144 |
| Memory Clock | 28 Gbps |
| Memory Size | 12 GB |
| Memory Type | GDDR7 |
| Memory Bus | 192 bit |
| Card Bus | PCI-E 5.0 |
| Digital Max Resolution | 7680x4320 |
| Multi-view | 4 |
| Card Size | L=327 W=132 H=56 mm |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 API |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 750W |
| Power Connectors | 16 Pin x 1 |
| Output | DisplayPort 2.1b x 3, HDMI 2.1b x 1 |
| Cooling System | WINDFORCE with Hawk fans and server-grade thermal gel |
| Key Features | NVIDIA DLSS 4, NVIDIA Reflex 2, Ray Tracing, RGB Halo, Dual BIOS |
| Accessories | Quick guide, Warranty registration, 1x 12V-2x6 to 2x PCIe 8pin adapter, Versatile VGA holder, Versatile VGA holder manual |
Share Now
Out of Stock!
This product is out of stock, submit your email and we will update once it restock.
Dear customers, please take note of our scheduled holiday closures: Closed on Hari Raya Haji (27.05.26 Wed), Resume usual business hours on 28.05.26 Thu | Open on Vesak Day (30.05.26 Sat), Closed on 31.05.26 Sun & 01.06.26 [Regular Monday Closure], Resume usual business hours on 02.06.26 Tue. Thank you.




















































































