Shop
GRAPHICS CARD
GIGABYTE GeForce RTX™ 5070 EAGLE OC ICE SFF 12G Graphics Card
- $1,030.00
- $1,079.00
| GIGABYTE GeForce RTX™ 5070 EAGLE OC ICE SFF 12G Graphics Card | |
|---|---|
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5070 |
| Architecture | NVIDIA Blackwell |
| CUDA Cores | 6144 |
| Core Clock | 2587 MHz (Reference: 2512 MHz) |
| Memory | 12GB GDDR7 |
| Memory Clock | 28 Gbps |
| Memory Bus | 192-bit |
| Bandwidth | 672 GB/s |
| Interface | PCI Express 5.0 x16 |
| Max Resolution | 7680 x 4320 (8K) |
| Multi-Monitor Support | 4 |
| Outputs | 3 x DisplayPort 2.1b, 1 x HDMI 2.1b |
| TDP | 250W |
| Recommended PSU | 750W |
| Power Connector | 1 x 16-pin (12V-2x6) |
| Cooling | WINDFORCE system (Triple 90mm Hawk Fans) |
| Dimensions | 290 x 120 x 50 mm |
| Features | DLSS 4, 4th Gen RT Cores, 5th Gen Tensor Cores, SFF-Ready, RGB Lighting |
Share Now
Out of Stock!
This product is out of stock, submit your email and we will update once it restock.
Dear customers, please take note of our scheduled holiday closures: Closed on Hari Raya Haji (27.05.26 Wed), Resume usual business hours on 28.05.26 Thu | Open on Vesak Day (30.05.26 Sat), Closed on 31.05.26 Sun & 01.06.26 [Regular Monday Closure], Resume usual business hours on 02.06.26 Tue. Thank you.




















































































