Shop
GRAPHICS CARD
GIGABYTE GeForce RTX™ 5070 AERO OC 12G Graphics Card
- $1,064.00
- $1,115.00
| GIGABYTE GeForce RTX™ 5070 AERO OC 12G Graphics Card | |
|---|---|
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5070 |
| Core Clock | 2625 MHz (Reference Card: 2512 MHz) |
| CUDA Cores | 6144 |
| Memory | 12GB GDDR7 |
| Memory Clock | 28 Gbps |
| Memory Bus | 192 bit |
| Card Bus | PCI-E 5.0 |
| Digital Max Resolution | 7680x4320 |
| Multi-view | 4 |
| Outputs | 3x DisplayPort 2.1b, 1x HDMI 2.1b |
| Recommended PSU | 750W |
| Power Connectors | 1x 16-pin (12V-2x6) |
| Card Size | 324 x 130 x 56 mm |
| Features | WINDFORCE cooling system, RGB Lighting, Dual BIOS, Reinforced metal backplate, 4-year warranty (with registration) |
Share Now
Out of Stock!
This product is out of stock, submit your email and we will update once it restock.
Dear customers, please take note of our scheduled holiday closures: Closed on Hari Raya Haji (27.05.26 Wed), Resume usual business hours on 28.05.26 Thu | Open on Vesak Day (30.05.26 Sat), Closed on 31.05.26 Sun & 01.06.26 [Regular Monday Closure], Resume usual business hours on 02.06.26 Tue. Thank you.




















































































