Shop
GRAPHICS CARD
GIGABYTE GeForce RTX™ 5060 WINDFORECE OC 8GB Graphics Card
Pre-Order- $535.00
- $535.00
| GIGABYTE GeForce RTX™ 5060 WINDFORECE OC 8GB Graphics Card | |
|---|---|
| Graphics Processor | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Architecture | NVIDIA Blackwell |
| Core Clock | 2512 MHz (Reference card: 2497 MHz) |
| CUDA Cores | 3840 |
| Memory Clock | 28 Gbps |
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Type | GDDR7 |
| Memory Bus | 128-bit |
| Card Bus | PCI Express 5.0 |
| Digital Max Resolution | 7680 x 4320 |
| Multi-monitor Support | 4 |
| Card Size | L=199 W=116 H=40 mm |
| Form Factor | ATX (Low Profile) |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 450W |
| Power Connectors | 1 x 8-pin |
| Output | 3 x DisplayPort 2.1b, 1 x HDMI 2.1b |
| Cooling System | WINDFORCE with double fans, Hawk Fan, and 3D Active Fan |
| Features | DLSS 4, Ray Tracing (4th Gen), Tensor Cores (5th Gen), NVIDIA Reflex 2, Graphene Nano Lubricant, Server-grade thermal conductive gel |
Share Now
Out of Stock!
This product is out of stock, submit your email and we will update once it restock.
Dear customers, please take note of our scheduled holiday closures: Closed on Hari Raya Haji (27.05.26 Wed), Resume usual business hours on 28.05.26 Thu | Open on Vesak Day (30.05.26 Sat), Closed on 31.05.26 Sun & 01.06.26 [Regular Monday Closure], Resume usual business hours on 02.06.26 Tue. Thank you.

















































































