Shop
GRAPHICS CARD
GIGABYTE GeForce RTX™ 5060 Ti EAGLE OC 16G Graphics Card
Pre-Order- $859.00
| GIGABYTE GeForce RTX™ 5060 Ti EAGLE OC 16G Graphics Card | |
|---|---|
| Graphics Processing | GeForce RTX 4060 Ti |
| Core Clock | 2550 MHz |
| CUDA Cores | 4352 |
| Memory Clock | 18 Gbps |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit |
| Card Bus | PCI-E 4.0 |
| Output | DisplayPort 1.4a x2, HDMI 2.1a x2 |
| Recommended PSU | 500W |
| Power Connectors | 1 x 8-pin |
| Form Factor | ATX (272 mm length) |
Share Now
Out of Stock!
This product is out of stock, submit your email and we will update once it restock.
Dear customers, please take note of our scheduled holiday closures: Closed on Hari Raya Haji (27.05.26 Wed), Resume usual business hours on 28.05.26 Thu | Open on Vesak Day (30.05.26 Sat), Closed on 31.05.26 Sun & 01.06.26 [Regular Monday Closure], Resume usual business hours on 02.06.26 Tue. Thank you.




















































































