Shop
GRAPHICS CARD
GIGABYTE GeForce RTX™ 5060 EAGLE OC 8G Graphics Card
Pre-Order- $550.00
- $550.00
| GIGABYTE GeForce RTX™ 5060 EAGLE OC 8G Graphics Card | |
|---|---|
| Architecture | NVIDIA Blackwell |
| GPU | GeForce RTX 5060 |
| CUDA Cores | 3840 |
| Core Clock | 2550 MHz (Reference: 2497 MHz) |
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Type | GDDR7 |
| Memory Bus | 128 bit |
| Memory Clock | 28 Gbps |
| Bus Type | PCI-E 5.0 x8 |
| Digital Max Resolution | 7680x4320 |
| Multi-monitor Support | 4 |
| Output | 3 x DisplayPort 2.1b, 1 x HDMI 2.1b |
| Recommended PSU | 450W |
| Power Connectors | 1 x 8-pin |
| Cooling System | WINDFORCE (Triple Hawk Fans, Screen Cooling, Copper Plate, Composite Copper Heat Pipes) |
| Card Size | L=281 W=119 H=40 mm |
Share Now
Out of Stock!
This product is out of stock, submit your email and we will update once it restock.
Dear customers, please take note of our scheduled holiday closures: Closed on Hari Raya Haji (27.05.26 Wed), Resume usual business hours on 28.05.26 Thu | Open on Vesak Day (30.05.26 Sat), Closed on 31.05.26 Sun & 01.06.26 [Regular Monday Closure], Resume usual business hours on 02.06.26 Tue. Thank you.

















































































