Shop
GRAPHICS CARD
GIGABYTE GeForce RTX™ 5050 WINDFORCE OC 8G Graphics Card
- $445.00
- $465.00
| GIGABYTE GeForce RTX™ 5050 WINDFORCE OC 8G Graphics Card | |
|---|---|
| GPU | GeForce RTX 5050 |
| Architecture | NVIDIA Blackwell |
| Core Clock | 2587 MHz (Reference card: 2572 MHz) |
| CUDA Cores | 2560 |
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit |
| Memory Clock | 20 Gbps |
| Interface | PCI-E 5.0 |
| Digital Max Resolution | 7680 x 4320 |
| Multi-view | 4 |
| Card Size | L=199 W=116 H=40 mm |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 550W |
| Power Connectors | 8 pin x 1 |
| Output | DisplayPort 2.1b x 2, HDMI 2.1b x 2 |
Share Now
Out of Stock!
This product is out of stock, submit your email and we will update once it restock.
Dear customers, please take note of our scheduled holiday closures: Closed on Hari Raya Haji (27.05.26 Wed), Resume usual business hours on 28.05.26 Thu | Open on Vesak Day (30.05.26 Sat), Closed on 31.05.26 Sun & 01.06.26 [Regular Monday Closure], Resume usual business hours on 02.06.26 Tue. Thank you.

















































































