Shop
GRAPHICS CARD
GIGABYTE AORUS GeForce RTX™ 5080 MASTER 16GB Graphics Card
- $2,385.00
| GIGABYTE AORUS GeForce RTX™ 5080 MASTER 16GB Graphics Card | |
|---|---|
| Graphics Processing | GeForce RTX 5080 |
| Core Clock | 2805 MHz (Reference: 2617 MHz) |
| CUDA Cores | 10752 |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Type | GDDR7 |
| Memory Clock | 30 Gbps |
| Memory Bus | 256 bit |
| Card Bus | PCI-E 5.0 |
| Card Size | 360 mm (L) x 150 mm (W) x 75 mm (H) |
| Digital Max Resolution | 7680 x 4320 |
| Recommended PSU | 850W |
| Power Connectors | 1x 16-pin (12V-2x6) |
| Output | 3x DisplayPort 2.1b, 1x HDMI 2.1b |
| Cooling System | WINDFORCE with Hawk fans, Large Vapor Chamber, and Screen Cooling Plus |
| Features | LCD Edge View, RGB Halo, Dual BIOS, and 4-year warranty (online registration required) |
Share Now
Out of Stock!
This product is out of stock, submit your email and we will update once it restock.
Dear customers, in celebration of Vesak Day, our store will be closed on 31.05.26 (Sun). As 01.06.26 (Mon) is our regular weekly closure day, we will remain closed and resume business as usual on 02.06.26 (Tue). Thank you.




















































































