Shop
GALAX GeForce RTX™ 5070 Ti EX Gamer 1-Click OC Graphics Card - [white]
- $1,334.00
- $1,399.00
GALAX GeForce RTX™ 5070 Ti EX Gamer 1-Click OC White
16GB GDDR7 256-bit DP2.1b*3/HDMI 2.1b/DLSS 4
Powered by NVIDIA Blackwell, GeForce RTX™ 50 Series GPUs bring game-changing capabilities to gamers and creators. Equipped with a massive level of AI horsepower, the RTX 50 Series enables new experiences and next-level graphics fidelity. Multiply performance with NVIDIA DLSS 4, generate images at unprecedented speed, and unleash your creativity with NVIDIA Studio. Plus, access NVIDIA NIM microservices – state-of-the-art AI models that let enthusiasts and developers build AI assistants, agents, and workflows with peak performance on NIM-ready systems.
Product Code: 57IZN6MDBVGW
EAN: 4895147158679
GPU Engine Specs:
- CUDA Cores: 8960
- Boost Clock: 2497MHz
- 1-Click OC Clock: 2512 (by installing Xtreme Tuner Plus Software and using 1-Click OC)
Memory Specs:
- Memory Speed: 28 Gbps
- Standard Memory Config: 16GB GDDR7
- Memory Interface Width 256-bit
- Memory Bandwidth: 896 GB/sec
Display Support:
- DisplayPort 2.1b x 3, HDMI 2.1b x 1
Dimensions:
- Dimensions(with Bracket): 334*144*52mm
- Dimensions(without Bracket): 322*130*52mm (NVIDIA SFF-Ready)
This product is out of stock, submit your email and we will update once it restock.
GPU Engine Specs:
- CUDA Cores: 8960
- Boost Clock: 2497MHz
- 1-Click OC Clock: 2512 (by installing Xtreme Tuner Plus Software and using 1-Click OC)
Memory Specs:
- Memory Speed: 28 Gbps
- Standard Memory Config: 16GB GDDR7
- Memory Interface Width 256-bit
- Memory Bandwidth: 896 GB/sec
Feature Support:
- PCI-E 5.0
- Windows 11 64-bit
Fan Feature:
- 92mm*102mm*92mm
- WING 2.0 with Fan stop @ Idle (All Fans)
Display Support:
- DisplayPort 2.1b x 3, HDMI 2.1b x 1
Dimensions:
- Dimensions(with Bracket): 334*144*52mm
- Dimensions(without Bracket): 322*130*52mm (NVIDIA SFF-Ready)
In Box Accessories:
- Metallic Support Stick
- PCIe 1 x 16-pin to 2 x 8-pin adapter
- 1-Click Sync Pro cable

| GALAX GeForce RTX™ 5070 Ti EX Gamer 1-Click OC Graphics Card - [white] | |
|---|---|
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti (Blackwell) |
| CUDA Cores | 8960 |
| Base Clock | 2.295 GHz |
| Boost Clock | 2.482 GHz |
| 1-Click OC Clock | 2497 MHz (via Xtreme Tuner Plus) |
| Memory | 16 GB GDDR7 |
| Memory Speed | 28 Gbps |
| Memory Interface Width | 256-bit |
| Memory Bandwidth | 896 GB/s |
| Interface | PCI-E 5.0 x16 |
| TDP | 300 W |
| Power Connectors | 1 x 16-pin (PCIe 5.0) |
| Display Support | 1 x HDMI 2.1b, 3 x DisplayPort 2.1b (Up to 4 displays) |
| Max Resolution | 7680 x 4320 |
| Cooling | Triple fan design (3 x 92mm or Wings 3.0) |
| Dimensions (without bracket) | 322 x 130 x 52 mm |
| Features | DLSS 4, Ray Tracing (4th Gen Cores), Tensor Cores (5th Gen), NVIDIA Reflex 2, ARGB Lighting |
Dear customers, please take note of our scheduled holiday closures: Closed on Hari Raya Haji (27.05.26 Wed), Resume usual business hours on 28.05.26 Thu | Open on Vesak Day (30.05.26 Sat), Closed on 31.05.26 Sun & 01.06.26 [Regular Monday Closure], Resume usual business hours on 02.06.26 Tue. Thank you.

















































































