Shop
GRAPHICS CARD
ASUS TUF Gaming GeForce RTX™ 5070 12GB GDDR7 OC Edition Graphics card
- $1,234.00
- $1,299.00
| ASUS TUF Gaming GeForce RTX™ 5070 12GB GDDR7 OC Edition Graphics card | |
|---|---|
| Model | TUF-RTX5070-O12G-GAMING |
| Graphic Engine | NVIDIA GeForce RTX 5070 |
| AI Performance | 988 TOPs |
| Bus Standard | PCI Express 5.0 |
| OpenGL | OpenGL 4.6 |
| Video Memory | 12GB GDDR7 |
| Engine Clock | OC mode: 2640MHz, Default mode: 2610MHz (Boost Clock) |
| CUDA Core | 6144 |
| Memory Speed | 28 Gbps |
| Memory Interface | 192-bit |
| Resolution | Digital Max Resolution 7680 x 4320 |
| Interface | 2 x Native HDMI 2.1b, 3 x Native DisplayPort 2.1b, HDCP Support 2.3 |
| Maximum Display Support | 4 |
| Dimensions | 329 x 140 x 62.5 mm (12.95 x 5.51 x 2.46 inch) |
| Recommended PSU | 750W |
| Power Connectors | 1 x 16-pin |
| Slot | 3.125 Slot |
| AURA SYNC | ARGB |
Share Now
Out of Stock!
This product is out of stock, submit your email and we will update once it restock.
Dear customers, please take note of our scheduled holiday closures: Closed on Hari Raya Haji (27.05.26 Wed), Resume usual business hours on 28.05.26 Thu | Open on Vesak Day (30.05.26 Sat), Closed on 31.05.26 Sun & 01.06.26 [Regular Monday Closure], Resume usual business hours on 02.06.26 Tue. Thank you.




















































































