Shop
GRAPHICS CARD
ASUS TUF Gaming GeForce RTX™ 5060 8GB GDDR7 OC Edition Graphic card
- $669.00
- $679.00

Game TUF. Built to Last.
ASUS TUF Gaming GeForce RTX™ 5060
NVIDIA Blackwell architecture is elevated by enhanced cooling and power delivery, fortified with rugged reinforcements for exceptional durability. Lock, load and dominate with the TUF Gaming GeForce RTX™ 5060, designed to withstand the harshest conditions and deliver unparalleled performance.

Military-Grade Components
Premium durability
Protective PCB Coating
Against moisture and debris

Axial-Tech Fans
More air than standard fans
Vented Exoskeleton
3.1-slot design with optimal heat dissipation
Perfect PSU Companion
TUF Gaming Gold 850W/750W

Dual BIOS
Toggle Quiet or Performance mode

GPU TWEAK III
Ultimate GPU tuning utility
MuseTree
Grow your dreams with AI magic
Share Now
Out of Stock!
This product is out of stock, submit your email and we will update once it restock.
| ASUS TUF Gaming GeForce RTX™ 5060 8GB GDDR7 OC Edition Graphic card | |
|---|---|
| Model | TUF-RTX5060-O8G-GAMING |
| Graphics Engine | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Architecture | NVIDIA Blackwell |
| AI Performance | 648 TOPS |
| Bus Standard | PCI Express 5.0 x8 |
| OpenGL | 4.6 |
| Video Memory | 8GB GDDR7 |
| Engine Clock (OC Mode) | 2677 MHz |
| Engine Clock (Default Mode) | 2640 MHz (Boost Clock) |
| CUDA Cores | 3840 |
| Memory Speed | 28 Gbps |
| Memory Interface | 128-bit |
| Digital Max Resolution | 7680 x 4320 |
| Interface | 1 x HDMI 2.1b, 3 x DisplayPort 2.1b |
| HDCP Support | 2.3 |
| Maximum Display Support | 4 |
| Dimensions | 302 x 133.5 x 62 mm |
| Recommended PSU | 550W |
| Power Connectors | 1 x 8-pin |
| Slot | 3.1 slot |
| Features | Axial-tech fans, Dual BIOS, ASUS Aura Sync ARGB, Military-grade components, Protective PCB coating |
Dear customers, please be informed that we will be closed on 01.05.26 (Fri), in celebration of Labour Day. We shall resume our operating hours as usual on on 02.05.26 (Sat). Kindly expect some delay in our response, and the fulfilment of your order. Thank you
















































































