Shop
GRAPHICS CARD
ASUS ROG Astral GeForce RTX™ 5090 32GB GDDR7 BTF OC Edition Graphics Card
Pre-Order- $6,999.00
| ASUS ROG Astral GeForce RTX™ 5090 32GB GDDR7 BTF OC Edition Graphics Card | |
|---|---|
| Graphic Engine | NVIDIA GeForce RTX 5090 |
| Bus Standard | PCI Express 5.0 |
| Video Memory | 32GB GDDR7 |
| Engine Clock | 2610 MHz (OC Mode), 2580 MHz (Default Mode Boost Clock) |
| CUDA Cores | 21760 |
| Memory Speed | 28 Gbps |
| Memory Interface | 512-bit |
| Digital Max Resolution | 7680 x 4320 |
| Interface | 2x Native HDMI 2.1b, 3x Native DisplayPort 2.1b |
| Dimensions | 357.6 x 149.3 x 76 mm (14.1 x 5.9 x 3 inches) |
| Slot Width | 3.8 Slot |
| Recommended PSU | 1000W |
| Power Connectors | 1x 16-pin |
| Features | Quad-fan cooling, BTF (Back-To-the-Future) hidden connector design, ARGB lighting, and DLSS 4 support |
Share Now
Out of Stock!
This product is out of stock, submit your email and we will update once it restock.
Dear customers, please take note of our scheduled holiday closures: Closed on Hari Raya Haji (27.05.26 Wed), Resume usual business hours on 28.05.26 Thu | Open on Vesak Day (30.05.26 Sat), Closed on 31.05.26 Sun & 01.06.26 [Regular Monday Closure], Resume usual business hours on 02.06.26 Tue. Thank you.




















































































