Shop
GRAPHICS CARD
ASUS ROG Astral GeForce RTX™ 5080 16GB GDDR7 WHITE OC Edition Graphics Card
- $2,564.00
- $2,699.00
| ASUS ROG Astral GeForce RTX™ 5080 16GB GDDR7 WHITE OC Edition Graphics Card | |
|---|---|
| Graphic Engine | NVIDIA GeForce RTX 5080 |
| AI Performance | 1801 TOPs |
| Bus Standard | PCI Express 5.0 |
| OpenGL | OpenGL 4.6 |
| Video Memory | 16GB GDDR7 |
| Engine Clock | OC mode: 2790 MHz, Default mode: 2760 MHz (Boost Clock) |
| CUDA Cores | 10752 |
| Memory Speed | 30 Gbps |
| Memory Interface | 256-bit |
| Resolution | Digital Max Resolution 7680 x 4320 |
| Interface | 2 x Native HDMI 2.1b, 3 x Native DisplayPort 2.1b, HDCP Support (2.3) |
| Maximum Display Support | 4 |
| Dimensions | 357.6 x 149.3 x 76 mm (14.1 x 5.9 x 3 inch) |
| Recommended PSU | 850W |
| Power Connectors | 1 x 16-pin |
| Slot | 3.8 Slot |
| Cooling | Quad-fan design with patented vapor chamber |
| Aura Sync | ARGB |
Share Now
Out of Stock!
This product is out of stock, submit your email and we will update once it restock.
Dear customers, please take note of our scheduled holiday closures: Closed on Hari Raya Haji (27.05.26 Wed), Resume usual business hours on 28.05.26 Thu | Open on Vesak Day (30.05.26 Sat), Closed on 31.05.26 Sun & 01.06.26 [Regular Monday Closure], Resume usual business hours on 02.06.26 Tue. Thank you.




















































































