Shop
GRAPHICS CARD
ASUS ROG Astral GeForce RTX™ 5080 16GB GDDR7 OC Edition Graphics Card
- $2,599.00
| ASUS ROG Astral GeForce RTX™ 5080 16GB GDDR7 OC Edition Graphics Card | |
|---|---|
| Graphic Engine | NVIDIA GeForce RTX 5080 |
| Architecture | NVIDIA Blackwell |
| AI Performance | 1801 TOPs |
| Video Memory | 16GB GDDR7 |
| CUDA Cores | 10752 |
| OC Mode Clock | 2790 MHz (Boost Clock) |
| Default Mode Clock | 2760 MHz (Boost Clock) |
| Memory Speed | 30 Gbps |
| Memory Interface | 256-bit |
| Bus Standard | PCI Express 5.0 |
| Maximum Resolution | 7680 x 4320 |
| Interface | 2x HDMI 2.1b, 3x DisplayPort 2.1b |
| Dimensions | 357.6 x 149.3 x 76 mm (14.1 x 5.9 x 3 inches) |
| Slot Width | 3.8 Slot |
| Cooling | Quad-fan design with patented vapor chamber and phase-change thermal pad |
| Recommended PSU | 850W |
| Power Connectors | 1 x 16-pin |
| Lighting | ARGB (Aura Sync) |
Share Now
Out of Stock!
This product is out of stock, submit your email and we will update once it restock.
Dear customers, please take note of our scheduled holiday closures: Closed on Hari Raya Haji (27.05.26 Wed), Resume usual business hours on 28.05.26 Thu | Open on Vesak Day (30.05.26 Sat), Closed on 31.05.26 Sun & 01.06.26 [Regular Monday Closure], Resume usual business hours on 02.06.26 Tue. Thank you.




















































































