Shop
GRAPHICS CARD
ASUS PRIME GeForce RTX™ 5060 Ti 8GB GDDR7 OC Edition Graphics card
- $799.00
| ASUS PRIME GeForce RTX™ 5060 Ti 8GB GDDR7 OC Edition Graphics card | |
|---|---|
| Model | PRIME-RTX5060TI-O16G |
| Graphic Engine | NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti |
| Architecture | NVIDIA Blackwell (GB206) |
| AI Performance | 772 AI TOPs |
| Bus Standard | PCI Express 5.0 x8 |
| CUDA Cores | 4608 |
| Engine Clock (OC Mode) | 2647 MHz |
| Engine Clock (Default Mode) | 2617 MHz (Boost Clock) |
| Video Memory | 16GB GDDR7 |
| Memory Speed | 28 Gbps |
| Memory Interface | 128-bit |
| Resolution | Digital Max Resolution 7680 x 4320 |
| Interface | 1 x HDMI 2.1b, 3 x DisplayPort 2.1b |
| HDCP Support | Yes (2.3) |
| Maximum Display Support | 4 |
| Dimensions | 304 x 120 x 50 mm |
| Slot | 2.5 Slot |
| Recommended PSU | 550W |
| Power Connectors | 1 x 8-pin |
Share Now
Out of Stock!
This product is out of stock, submit your email and we will update once it restock.
Dear customers, please take note of our scheduled holiday closures: Closed on Hari Raya Haji (27.05.26 Wed), Resume usual business hours on 28.05.26 Thu | Open on Vesak Day (30.05.26 Sat), Closed on 31.05.26 Sun & 01.06.26 [Regular Monday Closure], Resume usual business hours on 02.06.26 Tue. Thank you.




















































































