Shop
GRAPHICS CARD
ASUS PRIME GeForce RTX™ 5070 12GB GDDR7 OC Edition Graphics card
Pre-Order- $1,149.00
- $1,149.00
| ASUS PRIME GeForce RTX™ 5070 12GB GDDR7 OC Edition Graphics card | |
|---|---|
| Model | PRIME-RTX5070-O12G |
| Graphic Engine | NVIDIA GeForce RTX 5070 |
| Architecture | NVIDIA Blackwell |
| AI Performance | 988 TOPs |
| Bus Standard | PCI Express 5.0 |
| OpenGL | 4.6 |
| Video Memory | 12GB GDDR7 |
| Engine Clock (OC Mode) | 2587 MHz |
| Engine Clock (Default Mode) | 2557 MHz (Boost Clock) |
| CUDA Cores | 6144 |
| Memory Speed | 28 Gbps |
| Memory Interface | 192-bit |
| Digital Max Resolution | 7680 x 4320 |
| Interface | 1x Native HDMI 2.1b, 3x Native DisplayPort 2.1b |
| Maximum Display Support | 4 |
| Dimensions | 304 x 126 x 50 mm (12 x 5 x 2 inch) |
| Recommended PSU | 750W |
| Power Connectors | 1 x 16-pin |
| Slot | 2.5 Slot |
| Features | 5th Gen Tensor Cores, 4th Gen Ray Tracing Cores, DLSS 4, Axial-tech Fans, Dual BIOS, GPU Tweak III, SFF-Ready |
Share Now
Out of Stock!
This product is out of stock, submit your email and we will update once it restock.
Dear customers, please take note of our scheduled holiday closures: Closed on Hari Raya Haji (27.05.26 Wed), Resume usual business hours on 28.05.26 Thu | Open on Vesak Day (30.05.26 Sat), Closed on 31.05.26 Sun & 01.06.26 [Regular Monday Closure], Resume usual business hours on 02.06.26 Tue. Thank you.




















































































