Shop
GRAPHICS CARD
ASUS GeForce® GT 730 with 4 HDMI Ports Graphics Card
- $179.00
- $179.00
ASUS GeForce® GT 730 with 4 HDMI ports and passive cooling to enable quiet multi-monitor productivity.
4x HDMI Ports enable multi-monitor productivity on up to 4 displays.
Single-slot Design fits in small chassis and leaves room for additional PCIe devices.
Passive Cooling keeps things quiet.
Auto-Extreme Technology uses automation to enhance reliability.
GPU Tweak II provides intuitive performance tweaking, thermal controls, and system monitoring.
Share Now
Out of Stock!
This product is out of stock, submit your email and we will update once it restock.
| ASUS GeForce® GT 730 with 4 HDMI Ports Graphics Card | |
|---|---|
| Graphic Engine | NVIDIA GeForce GT 730 |
| Bus Standard | PCI Express 2.0 |
| OpenGL | OpenGL 4.6 |
| Video Memory | 2GB GDDR5 |
| Engine Clock (OC Mode) | 927 MHz (Boost Clock) |
| Engine Clock (Gaming Mode) | 902 MHz (Boost Clock) |
| CUDA Cores | 384 |
| Memory Speed | 5010 MHz |
| Memory Interface | 64-bit |
| Digital Max Resolution | 3840 x 2160 |
| Interface | 4 x Native HDMI 1.4b (HDCP 1.4 Support) |
| Maximum Display Support | 4 |
| Dimensions | 148 x 105 x 18 mm (5.8 x 4.1 x 0.7 inches) |
| Recommended PSU | 300W |
| Slot | 1 Slot |
| Features | Passive cooling, Auto-Extreme Technology, and GPU Tweak II support |
Dear customers, please be informed that we will be closed on 01.05.26 (Fri), in celebration of Labour Day. We shall resume our operating hours as usual on on 02.05.26 (Sat). Kindly expect some delay in our response, and the fulfilment of your order. Thank you
















































































