Shop
GRAPHICS CARD
ASUS Dual GeForce RTX™ 5060 8GB GDDR7 Edition Graphics Card
- $569.00
- $599.00
| ASUS Dual GeForce RTX™ 5060 8GB GDDR7 Edition Graphics Card | |
|---|---|
| Model | DUAL-RTX5060-O8G |
| Graphic Engine | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| AI Performance | 614 TOPs |
| Bus Standard | PCI Express 5.0 |
| OpenGL | OpenGL 4.6 |
| Video Memory | 8GB GDDR7 |
| Engine Clock | OC mode: 2565MHz; Default mode: 2535MHz (Boost Clock) |
| CUDA Cores | 3840 |
| Memory Speed | 28 Gbps |
| Memory Interface | 128-bit |
| Max Resolution | 7680 x 4320 |
| Interfaces | 1 x HDMI 2.1b, 3 x DisplayPort 2.1b, HDCP 2.3 Support |
| Max Display Support | 4 |
| Dimensions | 228 x 123 x 50 mm (8.98 x 4.84 x 1.97 inches) |
| Recommended PSU | 550W |
| Power Connectors | 1 x 8-pin |
| Slot Size | 2.5 Slot |
Share Now
Out of Stock!
This product is out of stock, submit your email and we will update once it restock.
Dear customers, please take note of our scheduled holiday closures: Closed on Hari Raya Haji (27.05.26 Wed), Resume usual business hours on 28.05.26 Thu | Open on Vesak Day (30.05.26 Sat), Closed on 31.05.26 Sun & 01.06.26 [Regular Monday Closure], Resume usual business hours on 02.06.26 Tue. Thank you.

















































































