Shop
ACCESSORIES
TRYX String 200mm PCIe 5.0 x16 Riser Cable - Black
2-3 Days- $90.00

Share Now
Out of Stock!
This product is out of stock, submit your email and we will update once it restock.





| TRYX String 200mm PCIe 5.0 x16 Riser Cable - Black | |
|---|---|
| Interface | PCIe 5.0 x16 Male to PCIe x16 90 degree Female |
| Bandwidth | Up to 128 GB/s bidirectional |
| Length | 200mm |
| Color | Black |
| Material | 6-layer industrial-grade PCB and ultra-flexible TPE cable sheath |
| Connectors | Gold-plated pin connectors |
| Shielding | Reinforced electromagnetic (EMI) shielding |
| Compatibility | PCIe 5.0 and earlier (Optimized for NVIDIA RTX 50 and AMD Radeon RX 9000 series) |
| Electrical | DC 12V operating voltage, 5A operating current (60W) |
| Weight | 98g |
| MPN | A-S200C-PCI5-G0K |
Dear customers, please be informed that we will be closed on 01.05.26 (Fri), in celebration of Labour Day. We shall resume our operating hours as usual on on 02.05.26 (Sat). Kindly expect some delay in our response, and the fulfilment of your order. Thank you
















































































