Shop
TRANSCEND 225S SATA III 500GB 2.5" Solid State Drive
- $99.00
SATA III 6Gb/s SSD225S
The best choice for a computer upgrade
SSD225S is a 2.5" SATA SSD designed for both desktop and laptop computers. With one easy installment, you can enjoy fast application processing times, greatly enhancing your computer performance. With up to 2TB of storage capacity, you can save tons of photos, music files, and other media files.
This product is out of stock, submit your email and we will update once it restock.
Performance boost for everyday computing
Taking full advantage of the SATA III 6Gb/s interface and top-notch 3D NAND flash, the SSD225S strengthens its speeds with the SLC caching technology, delivering exceptional transfer speeds of up to 550MB/s read and 500MB/s write.

Guaranteed endurance and reliability
Transcend's SSD225S offers great Terabytes Written (TBW) values (up to 720 TB) indicating the total amount of data you can write into the drive over its lifetime.

| Dimensions | 100 mm x 69.85 mm x 6.8 mm (3.94" x 2.75" x 0.28") |
|---|---|
| Weight | 45 g (1.59 oz) |
Storage | |
| Flash Type |
|
| Capacity |
|
Operating Environment | |
| Operating Temperature | 0°C (32°F) ~ 70°C (158°F) |
| Operating Voltage |
|
Performance | |
| Sequential Read/Write (CrystalDiskMark) |
|
| 4K Random Read/Write (IOmeter) |
|
| Terabytes Written (TBW) |
|
| Mean Time Between Failures (MTBF) | 2,000,000 hour(s) |
| Drive Writes Per Day (DWPD) | 0.3 (3 yrs) |
| Note |
|
Warranty | |
| Certificate |
|
| Warranty |
|
| Warranty Policy |
|
Package | |
| Package Contents |
|
System Requirement | |
| Operating System |
|
Technology | |
| TRIM & NCQ Command | |
| S.M.A.R.T. | |
| DDR3 DRAM Cache |
|
| Advanced Garbage Collection | |
| DevSleep Mode | |
| RAID Engine |
|
| LDPC Coding | |
| TRANSCEND 225S SATA III 500GB 2.5" Solid State Drive | |
|---|---|
| Brand | Transcend |
| Model | SSD225S (TS500GSSD225S) |
| Capacity | 500GB |
| Form Factor | 2.5 Inch (6.8mm height) |
| Interface | SATA III 6Gb/s |
| Flash Type | 3D NAND flash |
| Sequential Read Speed | Up to 530 MB/s |
| Sequential Write Speed | Up to 480 MB/s |
| 4K Random Read/Write | Up to 55,000/75,000 IOPS |
| Endurance (TBW) | 180 TBW |
| MTBF | 2,000,000 hours |
| Operating Temperature | 0°C (32°F) to 70°C (158°F) |
| Operating Voltage | 5V +/- 5% |
| Dimensions | 100 mm x 69.85 mm x 6.8 mm |
| Weight | 45 g |
| Features | SLC caching, LDPC ECC, TRIM, NCQ, S.M.A.R.T., Advanced Garbage Collection, DevSleep mode, Wear Leveling |
| Warranty | 3-year limited warranty |
Dear customers, please be informed that we will be closed on 01.05.26 (Fri), in celebration of Labour Day. We shall resume our operating hours as usual on on 02.05.26 (Sat). Kindly expect some delay in our response, and the fulfilment of your order. Thank you
















































































