Shop
EXTERNAL|PORTABLE DRIVE
TOSHIBA CANVIO Ready 1TB External Drive - Black
Pre-Order- $77.00
Share Now
Out of Stock!
This product is out of stock, submit your email and we will update once it restock.
| TOSHIBA CANVIO Ready 1TB External Drive - Black | |
|---|---|
| Capacity | 1 TB |
| Interface | USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0 / 2.0 compatible) |
| Drive Type | 2.5 inch HDD |
| Data Transfer Rate | Up to 5 Gbit/s |
| Power Source | USB bus powered (900mA max) |
| File System | NTFS (Windows); requires reformatting for macOS |
| Dimensions | 109 x 78 x 14 mm |
| Weight | 149 g |
| Color | Black with a two-tone matte and gloss finish |
| Features | Ramp load design and shock sensor for data protection |
| Warranty | 1 year limited warranty |
Dear customers, please be informed that PC Themes is closed on Mondays. We will be open on every Tuesday to Sunday, as per our usual business hours. For PH, kindly check with us prior to coming to our store. Thank you.

















































































