Shop
CASE | CHASSIS
THERMALTAKE VIEW 380 XL ATX Casing WITH TG - BLACK
- $169.00
The View 380 XL TG ARGB Mid Tower Chassis is a dual-chamber ATX case with Hidden-Connector Motherboard support, four 120mm Hydraulic Bearing ARGB Lite fans, and space for a 360mm radiator at both the top and motherboard side.
Share Now
Out of Stock!
This product is out of stock, submit your email and we will update once it restock.
| P/N | CA-11E-00M1WN-00 |
|---|---|
| Series | View |
| Model | View 380 XL TG ARGB |
| Dimension (H x W x D) | 471 x 288 x 469 mm (18.54 x 11.34 x 18.46 inch) |
| PANEL | 4mm Tempered Glass x 2 |
| Color | Black |
| MATERIAL | SPCC |
| COOLING SYSTEM | Right(intake): 120 x 120 x 25 mm ARGB Lite Reverse fan (1000rpm, 21.9 dBA) x 3 Rear(exhaust): 120 x 120 x 25 mm ARGB Lite fan (1000rpm, 22.3 dBA) x 1 |
| Drive Bays | 1 x 3.5”, 2 x 2.5” or 3 x 2.5” |
| EXPANSION SLOTS | 8 |
| MOTHERBOARDS | 6.7” x 6.7” (Mini ITX), 9.6” x 9.6” (Micro ATX), 12” x 9.6” (ATX) |
| I/O Port | USB 3.2 (Gen 2) Type-C x 1, USB 3.0 x 2, HD Audio x 1 |
| PSU | Standard PS2 PSU (optional) |
| FAN SUPPORT | Top: 3 x 120mm, 2 x 120mm, 1 x 120mm, 2 x 140mm, 1 x 140mm Right: 3 x 120mm, 2 x 120mm, 1 x 120mm Rear: 1 x 120mm Bottom: 3 x 120mm, 2 x 120mm, 1 x 120mm |
| RADIATOR SUPPORT | Top: 1 x 360mm, 1 x 240mm, 1 x 120mm 1 x 280mm, 1 x 140mm Right: 1 x 360mm, 1 x 240mm, 1 x 120mm Rear: 1 x 120mm |
| CLEARANCE | CPU cooler max height: 160mm VGA max length: 420mm PSU max length: 180mm |
| THERMALTAKE VIEW 380 XL ATX Casing WITH TG - BLACK | |
|---|---|
| Case Type | Mid Tower |
| Dimensions | 471 x 288 x 473 mm |
| Side Panel | 4mm Tempered Glass x 2 |
| Color | Bumblebee |
| Material | SPCC |
| Cooling System | Right (intake) 3 x 120mm ARGB Lite Reverse fans; Rear (exhaust) 1 x 120mm ARGB Lite fan |
| Drive Bays | 1 x 3.5 inch, 2 x 2.5 inch or 3 x 2.5 inch |
| Expansion Slots | 8 |
| Motherboard Support | Mini ITX, Micro ATX, ATX |
| Hidden-Connector Motherboard Support | Micro ATX, ATX |
| I/O Port | 1 x USB 3.2 (Gen 2) Type-C, 2 x USB 3.0, 1 x HD Audio |
| PSU Support | Standard PS2 PSU |
| Fan Support | Top (3 x 120mm, 2 x 140mm); Right (3 x 120mm); Rear (1 x 120mm); Power Cover (3 x 120mm) |
| Radiator Support | Top (up to 360mm/280mm); Right (up to 360mm); Rear (120mm) |
| CPU Cooler Clearance | 160mm |
| VGA Clearance | 420mm |
| PSU Clearance | 180mm |
Dear customers, please be informed that we will be closed on 01.05.26 (Fri), in celebration of Labour Day. We shall resume our operating hours as usual on on 02.05.26 (Sat). Kindly expect some delay in our response, and the fulfilment of your order. Thank you
















































































