Shop
CASE | CHASSIS
THERMALTAKE VIEW 290 ATX Casing WITH TG - SNOW
- $129.00
The View 290 TG ARGB Snow Mid Tower Chassis is an ATX case featuring a curved tempered glass front panel, a tempered glass side panel, rotational PCI-E slots, a GPU bracket, and three 120mm ARGB Lite hydraulic bearing fans for stunning aesthetics.
Share Now
Out of Stock!
This product is out of stock, submit your email and we will update once it restock.
| P/N | CA-11G-00M6WN-00 |
|---|---|
| Series | View |
| CASE TYPE | Mid Tower |
| Dimension (H x W x D) | 497 x 242 x 477mm (19.57x 9.53 x 18.78inch) |
| PANEL | 4mm Curved TG Front Panel x1 / 3mm Tempered Glass x 1 |
| Color | White |
| MATERIAL | SPCC |
| COOLING SYSTEM | Right(intake): 120 x 120 x 25 mm ARGB Lite white Reverse fan (1000±200rpm, 21.9 dBA) x 2 Rear(exhaust): 120 x 120 x 25 mm ARGB Lite white fan (1000±200rpm, 22.3 dBA) x 1 |
| Drive Bays | 2 x 3.5”or 2 x 2.5” |
| EXPANSION SLOTS | 7(Rotatable Patented Design) |
| MOTHERBOARDS | 6.7” x 6.7” (Mini ITX), 9.6” x 9.6” (Micro ATX), 12” x 9.6” (ATX) |
| Hidden-Connector Motherboard | 9.6” x 9.6” (Micro ATX), 12” x 9.6” (ATX) |
| I/O Port | USB 3.2 (Gen 2) Type-C x 1, USB 3.0 x 2, HD Audio x 1 |
| PSU | Standard PS2 PSU (optional) |
| FAN SUPPORT | Top: 3 x 120mm 2 x 140mm Right: 2 x 120mm Rear: 1 x 120mm 1 x 140mm Power Cover: 3 x 120mm |
| RADIATOR SUPPORT | Top Side(AIO) : 1 x 360mm, 1 x 240mm, 1 x 120mm 1 x 280mm, 1 x 140mm Right Side(AIO): 1 x 240mm, 1 x 120mm |
| CLEARANCE | CPU cooler height limitation: 180mm VGA length limitation: 450mm PSU length limitation: 200mm |
| THERMALTAKE VIEW 290 ATX Casing WITH TG - SNOW | |
|---|---|
| Case Type | Mid Tower |
| Dimensions (H x W x D) | 497 x 242 x 477 mm |
| Side Panel | 4mm Curved TG Front Panel, 3mm Tempered Glass side |
| Color | Snow (White) |
| Material | SPCC |
| Cooling System | 2 x 120mm ARGB Lite Reverse fans (Right/Intake), 1 x 120mm ARGB Lite fan (Rear/Exhaust) |
| Drive Bays | 2 x 3.5 inch or 2 x 2.5 inch |
| Expansion Slots | 7 (Rotatable Patented Design) |
| Motherboards | Mini ITX, Micro ATX, ATX (supports hidden-connector models) |
| I/O Port | USB 3.2 (Gen 2) Type-C x 1, USB 3.0 x 2, HD Audio x 1 |
| PSU | Standard PS2 PSU (optional) |
| Fan Support | Top (3x120mm, 2x140mm), Right (2x120mm), Rear (1x120mm, 1x140mm), Power Cover (3x120mm) |
| Radiator Support | Top (360mm, 280mm, 240mm, 140mm, 120mm), Right (240mm, 120mm) |
| Clearance | CPU cooler height (180mm), VGA length (450mm), PSU length (200mm) |
Dear customers, please be informed that we will be closed on 01.05.26 (Fri), in celebration of Labour Day. We shall resume our operating hours as usual on on 02.05.26 (Sat). Kindly expect some delay in our response, and the fulfilment of your order. Thank you
















































































