Shop
CASE | CHASSIS
Thermaltake Versa H16 TG ARGB Black Casing
- $69.00
Versa H16 TG ARGB Micro Tower Chassis
Versa H16 TG ARGB Micro Tower Chassis is an m-ATX case with a tempered class left panel and a mesh front panel, and comes with three hydraulic bearing 120mm ARGB Lite Fans at the front and rear. Its RGB lighting can be controlled by motherboard software from ASUS, GIGABYTE, MSI, and ASRock. Moreover, up to five 120mm fans can be installed inside the chassis, and up to a 280mm radiator can be placed at the front of the chassis.
Share Now
Out of Stock!
This product is out of stock, submit your email and we will update once it restock.
| Thermaltake Versa H16 TG ARGB Black Casing | |
|---|---|
| Case Type | Micro Tower |
| Dimension (H x W x D) | 404 x 216 x 378 mm (15.9 x 8.5 x 14.9 inch) |
| Net Weight | 4.71 kg / 10.38 lbs. |
| Side Panel | 3mm Tempered Glass x 1 |
| Material | SPCC |
| Cooling System | Front (intake) 120 x 120 x 25 mm ARGB Lite fan (1000rpm, 22.3 dBA) x 2; Rear (exhaust) 120 x 120 x 25 mm ARGB Lite fan (1000rpm, 22.3 dBA) x 1 |
| Drive Bays | 2 x 3.5 inch, 2 x 2.5 inch or 1 x 3.5 inch, 3 x 2.5 inch |
| Expansion Slots | 4 |
| Motherboards | 6.7 x 6.7 inch (Mini ITX), 9.6 x 9.6 inch (Micro ATX) |
| I/O Port | USB 3.0 x 2, USB 2.0 x 1, HD Audio x 1 |
| PSU | Standard PS2 PSU (optional) |
| Fan Support | Front 2 x 120mm/140mm; Top 2 x 120mm/140mm; Rear 1 x 120mm |
| Radiator Support | Front 1 x 240mm/280mm; Top 1 x 240mm; Rear 1 x 120mm |
| Clearance | CPU cooler height limitation 175mm; VGA length limitation 330mm; PSU length limitation 170mm |
Dear customers, please take note of our scheduled holiday closures: Closed on Hari Raya Haji (27.05.26 Wed), Resume usual business hours on 28.05.26 Thu | Open on Vesak Day (30.05.26 Sat), Closed on 31.05.26 Sun & 01.06.26 [Regular Monday Closure], Resume usual business hours on 02.06.26 Tue. Thank you.

















































































