Shop
POWER SUPPLY
THERMALTAKE TOUGHPOWER GT 850W 80+ Gold Power Supply
- $139.00
- $140.00
80 PLUS Gold certified, fully modular PSU, compatible with ATX 3.1 specifications, and equipped with a native 12V-2x6 connector.
Please note that the Toughpower GT 850W comes in two authentic versions (Version A and Version B).
Share Now
Out of Stock!
This product is out of stock, submit your email and we will update once it restock.
| P/N | PS-TPT-0850FNFAG*-3 |
|---|---|
| watts | 850W |
| WATTS | TPD-850AH2FXG-3 |
| Max. Output Capacity | 850W |
| Color | Black |
| Dimension ( W / H / D ) | 150mm(W)x86mm(H)x140mm(D) |
| PFC (Power Factor Correction) | Active PFC |
| Power Good Signal | 100-250 msec |
| Hold Up Time | > 17msec at 80% load |
| Input Current | 10A Max. |
| Input Frequency Range | 50Hz-60Hz |
| Input Voltage | 100-240V~ |
| OPERATING TEMPERATURE | 0°C to + 40°C |
| Operating Humidity | 5% to 85%,non-condensing |
| Storage Temperature | -40°C to + 70°C |
| Storage Humidity | 5% to 95%, non-condensing |
| COOLING SYSTEM | 12cm Hydraulic bearing fan |
| Efficiency | Meet 80 PLUS® Gold at 115Vac input. |
| MTBF | 100,000 hrs minimum |
| Safety Approval | CE/UKCA/ICES/TUV/LVD/RCM/CB/FCC/cTUVus/BSMI/CCC/BIS/S-MARK |
| PCI-E 6+2pin | 4 |
| PCIe 12+4pin | 1 |
| PROTECTION | OVP/UVP/OCP/OPP/OTP/SCP |
| THERMALTAKE TOUGHPOWER GT 850W 80+ Gold Power Supply | |
|---|---|
| Wattage | 850 Watts |
| Efficiency Rating | 80 PLUS Gold |
| Form Factor | ATX |
| Compliance | ATX 3.1, PCIe 5.1 |
| Cable Design | Fully Modular |
| Cooling | 120mm Hydraulic Bearing Fan with Smart Zero Fan mode |
| MTBF | 100,000 hours minimum |
| Protections | OCP, OVP, UVP, OPP, SCP, OTP |
| Input Voltage | 100V - 240V |
| Input Frequency | 50Hz - 60Hz |
| Input Current | 10A Max |
| \+12V Rails | Single rail (70.8A, 849.6W) |
| Dimensions | 150mm (W) x 86mm (H) x 140mm (D) |
| Connectors | 1 x 24-pin Main Power, 2 x 4+4-pin ATX 12V, 4 x 6+2-pin PCIe, 1 x 12+4-pin PCIe (12VHPWR), 6 x SATA, 4 x Peripheral |
| Warranty | 5-year limited manufacturer warranty |
Dear customers, please be informed that we will be closed on 01.05.26 (Fri), in celebration of Labour Day. We shall resume our operating hours as usual on on 02.05.26 (Sat). Kindly expect some delay in our response, and the fulfilment of your order. Thank you
















































































