Shop
POWER SUPPLY
THERMALTAKE TOUGHPOWER GT 1000W 80+ Gold Power Supply
- $169.00
- $170.00
80 PLUS Gold certified, fully modular PSU, compatible with ATX 3.1 specifications, and equipped with a native 12V-2x6 connector.
Share Now
Out of Stock!
This product is out of stock, submit your email and we will update once it restock.
| P/N | PS-TPT-1000FNFAG*-3 |
|---|---|
| watts | 1000W |
| Model | TPD-1000AH2FXG-3 |
| Max. Output Capacity | 1000W |
| Color | Black |
| Dimension ( W / H / D ) | 150mm(W)x86mm(H)x140mm(D) |
| PFC (Power Factor Correction) | Active PFC |
| Power Good Signal | 100-250 msec |
| Hold Up Time | > 17msec at 80% load |
| Input Current | 15-10A |
| Input Frequency Range | 50Hz-60Hz |
| Input Voltage | 100-240V~ |
| OPERATING TEMPERATURE | 0°C to + 40°C |
| Operating Humidity | 5% to 85%,non-condensing |
| Storage Temperature | -40°C to + 70°C |
| COOLING SYSTEM | 12cm Hydraulic bearing fan |
| Efficiency | Meet 80 PLUS® Gold at 115Vac input. |
| MTBF | 100,000 hrs minimum |
| Safety Approval | CE/UKCA/ICES/TUV/LVD/RCM/CB/FCC/cTUVus/BSMI/CCC/BIS/S-MARK/EAC |
| PCI-E 6+2pin | 5 |
| PCIe 12+4pin | 1 |
| PROTECTION | OVP/UVP/OCP/OPP/OTP/SCP |
| THERMALTAKE TOUGHPOWER GT 1000W 80+ Gold Power Supply | |
|---|---|
| Wattage | 1000W |
| Form Factor | ATX 3.1 |
| Efficiency | 80 PLUS Gold Certified |
| Model | PS-TPT-1000FNFAGU-3 |
| Dimensions | 150mm (W) x 86mm (H) x 140mm (D) |
| Modular | Fully Modular |
| PFC | Active PFC |
| Input Voltage | 100V – 240V |
| Input Frequency Range | 50Hz – 60Hz |
| Input Current | 15A – 10A |
| Hold-up Time | \> 17ms at 80% load |
| MTBF | 100,000 hours minimum |
| Cooling | 120mm Hydraulic Bearing Fan with Smart Zero Fan technology |
| Protections | OVP, UVP, OCP, OPP, OTP, SCP |
| Main Power Connector (24-pin) | 1 |
| ATX 12V Connector (4+4 pin) | 2 |
| PCIe Connector (12+4 pin 600W) | 1 |
| PCIe Connector (6+2 pin) | 5 |
| SATA Connector | 6 |
| Peripheral Connector (4-pin) | 4 |
Dear customers, please be informed that we will be closed on 01.05.26 (Fri), in celebration of Labour Day. We shall resume our operating hours as usual on on 02.05.26 (Sat). Kindly expect some delay in our response, and the fulfilment of your order. Thank you
















































































