Shop
CASE | CHASSIS
THERMALTAKE THE TOWER 600 ATX Casing WITH TG - GRAVEL SAND
2-3 Days- $229.00
The Tower 600 Gravel Sand is an ATX case with a classic vertical case design and comes in an octagonal prism shape that is compatible with the latest hidden-connector motherboards. It supports up to a 420mm AIO radiator on the right side and a 360mm AIO radiator on the left side, and it can accommodate up to thirteen 120mm fans or nine 140mm fans. With a separately sold Chassis Stand Kit, users can enjoy a unique view with a special horizontal placement.
Share Now
Out of Stock!
This product is out of stock, submit your email and we will update once it restock.
| P/N | CA-1Z1-00MGWN-00 |
|---|---|
| CASE TYPE | Mid Tower |
| Dimension (H x W x D) | 550 x 420 x 286.4 mm (21.65 x 16.54 x 11.28 inch) |
| PANEL | 3mm Tempered Glass x 3 |
| Color | Gravel Sand |
| MATERIAL | SPCC |
| COOLING SYSTEM | Top(exhaust): 140 x 140 x 25 mm CT140 fan (1500rpm, 30.5 dBA) x 2 |
| Drive Bays | 1 x 3.5”, 2 x 2.5” or 3 x 2.5” |
| EXPANSION SLOTS | 7 |
| MOTHERBOARDS | 6.7” x 6.7” (Mini ITX), 9.6” x 9.6” (Micro ATX), 12” x 9.6” (ATX) |
| I/O Port | USB 3.2 (Gen 2) Type-C x 1, USB 3.0 x 4, HD Audio x 1 |
| PSU | Standard PS2 PSU (optional) |
| FAN SUPPORT | Top: 3 x 120mm, 2 x 120mm, 1 x 120mm 2 x 140mm, 1 x 140mm Right: 3 x 120mm, 2 x 120mm, 1 x 120mm 3 x 140mm, 2 x 140mm, 1 x 140mm Left: 3 x 120mm, 2 x 120mm, 1 x 120mm Rear: 2 x 120mm, 1 x 120mm 2 x 140mm, 1 x 140mm Power Cover: 1 x 120mm, 1 x 140mm Bottom: 1 x 120mm, 1 x 140mm |
| RADIATOR SUPPORT | Right Side(AIO): 1 x 360mm, 1 x 240mm, 1 x 120mm 1 x 420mm, 1 x 280mm, 1 x 140mm Left Side(AIO): 1 x 360mm, 1 x 240mm, 1 x 120mm |
| CLEARANCE | CPU cooler height limitation: 210mm VGA length limitation: 280mm(With power cover) 400mm(Without power cover) PSU length limitation: 220mm |
| THERMALTAKE THE TOWER 600 ATX Casing WITH TG - GRAVEL SAND | |
|---|---|
| Case Type | Mid Tower |
| Dimensions | 550 x 420 x 286.4 mm (21.65 x 16.54 x 11.28 inch) |
| Weight | 9.7 kg / 21.39 lbs. |
| Material | SPCC, Steel, Plastic |
| Panels | 3mm Tempered Glass x 3 |
| Motherboard Support | Mini ITX, Micro ATX, ATX |
| Expansion Slots | 7 |
| Drive Bays | 1 x 3.5 inch, 2 x 2.5 inch or 3 x 2.5 inch |
| I/O Ports | 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C, 4 x USB 3.0, 1 x HD Audio |
| Pre-installed Fans | 2 x 140mm CT140 fans (Top, 1500rpm, 30.5 dBA) |
| Fan Support | Top (3x120mm or 2x140mm), Right (3x120mm or 3x140mm), Left (3x120mm), Rear (2x120mm or 2x140mm), Power Cover (1x120mm or 1x140mm), Bottom (1x120mm or 1x140mm) |
| Radiator Support | Right (Up to 420mm/360mm), Left (Up to 360mm) |
| CPU Cooler Clearance | 210mm |
| GPU Clearance | 280mm (with power cover), 400mm (without power cover) |
| PSU Clearance | 220mm |
Dear customers, please be informed that we will be closed on 01.05.26 (Fri), in celebration of Labour Day. We shall resume our operating hours as usual on on 02.05.26 (Sat). Kindly expect some delay in our response, and the fulfilment of your order. Thank you
















































































