Shop
CASE | CHASSIS
THERMALTAKE THE TOWER 300 MATX Casing WITH TG - LIMESTONE
2-3 Days- $209.00
The Tower 300 Limestone is an m-ATX case with a classic vertical case design and comes in an octagonal prism shape. It supports up to a 420mm AIO radiator on the right side and can accommodate up to eight 120mm/140mm fans. With a separately sold Chassis Stand Kit, users can enjoy a unique view with a special horizontal placement.
Share Now
Out of Stock!
This product is out of stock, submit your email and we will update once it restock.
| P/N | CA-1Y4-00SIWN-00 |
|---|---|
| Series | The Tower |
| CASE TYPE | Micro Tower |
| Dimension (H x W x D) | 551 x 342 x 281 mm (22.5 x 14 x 11.5 inch) |
| NET WEIGHT | 8.3 kg / 18.3 lbs. |
| PANEL | 3mm Tempered Glass x 3 |
| Color | Limestone |
| MATERIAL | SPCC |
| COOLING SYSTEM | Top(exhaust): 140 x 140 x 25 mm CT140 fan (1500rpm, 30.5 dBA) x 2 |
| Drive Bays | 3 x 3.5” or 3 x 2.5” |
| EXPANSION SLOTS | 4 |
| MOTHERBOARDS | 6.7” x 6.7” (Mini ITX), 9.6” x 9.6” (Micro ATX) |
| I/O Port | USB 3.2 (Gen 2) Type-C x 1, USB 3.0 x 2, HD Audio x 1 |
| PSU | Standard PS2 PSU (optional) |
| FAN SUPPORT | Top: 2 x 120mm, 1 x 120mm 2 x 140mm, 1 x 140mm Right Side: 3 x 120mm, 2 x 120mm, 1 x 120mm 3 x 140mm, 2 x 140mm, 1 x 140mm Rear: 2 x 120mm, 1 x 120mm 2 x 140mm, 1 x 140mm Power Cover: 1 x 120mm 1 x 140mm |
| RADIATOR SUPPORT | ht Side(AIO): 1 x 360mm, 1 x 240mm, 1 x 120mm 1 x 420mm, 1 x 280mm, 1 x 140mm |
| CLEARANCE | CPU cooler height limitation: 210mm VGA length limitation: 280mm(With power cover) 400mm(Without power cover) PSU length limitation: 220mm |
| THERMALTAKE THE TOWER 300 MATX Casing WITH TG - LIMESTONE | |
|---|---|
| Case Type | Micro Tower |
| Dimensions | 551 x 342 x 281 mm |
| Weight | 8.3 kg |
| Motherboard Support | Mini ITX, Micro ATX |
| Expansion Slots | 4 |
| Drive Bays | 3 x 3.5 inch or 3 x 2.5 inch |
| I/O Ports | 1 x USB 3.2 (Gen 2) Type-C, 2 x USB 3.0, 2 x 3.5mm Audio Jacks |
| Fan Support | Top (2 x 120/140mm), Right Side (3 x 120/140mm), Rear (2 x 120/140mm), PSU Cover (1 x 120/140mm) |
| Radiator Support | Right Side up to 420mm |
| Max GPU Length | 400mm (without power cover), 280mm (with power cover) |
| Max CPU Cooler Height | 210mm |
| Max PSU Length | 220mm |
Dear customers, please be informed that we will be closed on 01.05.26 (Fri), in celebration of Labour Day. We shall resume our operating hours as usual on on 02.05.26 (Sat). Kindly expect some delay in our response, and the fulfilment of your order. Thank you
















































































