Shop
CASE | CHASSIS
THERMALTAKE THE TOWER 250 ITX Casing WITH TG - BLACK
2-3 Days- $179.00
The Tower 250 is the latest mini-ITX case in the Tower series, featuring a classic vertical design with an octagonal prism shape. The small form factor doesn't compromise on cooling performance, as it includes two CT120 fans and supports up to eight 120mm fans, as well as a 360mm AIO radiator on the right side. Users can also choose to add the separately sold 3.9" LCD Screen Kit and Chassis Stand Kit to make The Tower 250 more visually appealing.
Share Now
Out of Stock!
This product is out of stock, submit your email and we will update once it restock.
| P/N | CA-1Z9-00S1WN-00 |
|---|---|
| Series | The Tower |
| Model | The Tower 250 |
| CASE TYPE | Mini Tower |
| Dimension (H x W x D) | 506 x 300 x 281 mm (19.9 x 11.8 x 11.5 inch) |
| NET WEIGHT | 7.1 kg / 15.65 lbs. |
| PANEL | 3mm Tempered Glass x 3 |
| Color | Black |
| MATERIAL | SPCC |
| COOLING SYSTEM | Top(exhaust): 120 x 120 x 25 mm CT120 fan (2000rpm, 25.8 dBA) x 2 |
| Drive Bays | 1 x 3.5”,or 2 x 2.5” |
| EXPANSION SLOTS | 3 |
| MOTHERBOARDS | 6.7” x 6.7” (Mini ITX), |
| I/O Port | USB 3.2 (Gen 2) Type-C x 1, USB 3.0 x 2, HD Audio x 1 |
| PSU | Standard SFX or ATX PSU (optional) |
| FAN SUPPORT | Top: 2 x 120mm, 1 x 120mm Right Side: 3 x 120mm, 2 x 120mm, 1 x 120mm 2 x 140mm, 1 x 140mm Rear: 2 x 120mm, 1 x 120mm 2 x 140mm, 1 x 140mm Power Cover: 1 x 120mm 1 x 140mm |
| RADIATOR SUPPORT | Right Side(AIO): 1 x 360mm, 1 x 240mm, 1 x 120mm 1 x 280mm, 1 x 140mm |
| CLEARANCE | CPU cooler height limitation: 210mm VGA length limitation: 245mm(With power cover) 360mm(Without power cover) PSU length limitation: 200mm |
| THERMALTAKE THE TOWER 250 ITX Casing WITH TG - BLACK | |
|---|---|
| Case Type | Mini Tower |
| Dimensions | 506 x 300 x 281 mm (19.9 x 11.8 x 11.5 inch) |
| Net Weight | 7.1 kg / 15.65 lbs. |
| Material | SPCC |
| Side Panels | 3mm Tempered Glass x 3 |
| Motherboard Support | 6.7 inch x 6.7 inch (Mini ITX) |
| Expansion Slots | 3 |
| Drive Bays | 1 x 3.5 inch or 2 x 2.5 inch |
| I/O Ports | USB 3.2 (Gen 2) Type-C x 1, USB 3.0 x 2, HD Audio x 1 |
| PSU Support | Standard SFX or ATX PSU (Max length 200 mm) |
| Fan Support | Top (2 x 120 mm), Right Side (3 x 120 mm or 2 x 140 mm), Rear (2 x 120 mm or 2 x 140 mm), Power Cover (1 x 120 mm or 1 x 140 mm) |
| Radiator Support | Right Side (1 x 360 mm, 240 mm, 120 mm or 1 x 280 mm, 140 mm) |
| CPU Cooler Clearance | 210 mm |
| VGA Clearance | 245 mm (with power cover) or 360 mm (without power cover) |
Dear customers, please be informed that we will be closed on 01.05.26 (Fri), in celebration of Labour Day. We shall resume our operating hours as usual on on 02.05.26 (Sat). Kindly expect some delay in our response, and the fulfilment of your order. Thank you
















































































