Shop
CASE | CHASSIS
THERMALTAKE THE TOWER 250 ITX Casing WITH TG - BLACK
2-3 Days- $179.00
The Tower 250 is the latest mini-ITX case in the Tower series, featuring a classic vertical design with an octagonal prism shape. The small form factor doesn't compromise on cooling performance, as it includes two CT120 fans and supports up to eight 120mm fans, as well as a 360mm AIO radiator on the right side. Users can also choose to add the separately sold 3.9" LCD Screen Kit and Chassis Stand Kit to make The Tower 250 more visually appealing.
Share Now
Out of Stock!
This product is out of stock, submit your email and we will update once it restock.
| P/N | CA-1Z9-00S1WN-00 |
|---|---|
| Series | The Tower |
| Model | The Tower 250 |
| CASE TYPE | Mini Tower |
| Dimension (H x W x D) | 506 x 300 x 281 mm (19.9 x 11.8 x 11.5 inch) |
| NET WEIGHT | 7.1 kg / 15.65 lbs. |
| PANEL | 3mm Tempered Glass x 3 |
| Color | Black |
| MATERIAL | SPCC |
| COOLING SYSTEM | Top(exhaust): 120 x 120 x 25 mm CT120 fan (2000rpm, 25.8 dBA) x 2 |
| Drive Bays | 1 x 3.5”,or 2 x 2.5” |
| EXPANSION SLOTS | 3 |
| MOTHERBOARDS | 6.7” x 6.7” (Mini ITX), |
| I/O Port | USB 3.2 (Gen 2) Type-C x 1, USB 3.0 x 2, HD Audio x 1 |
| PSU | Standard SFX or ATX PSU (optional) |
| FAN SUPPORT | Top: 2 x 120mm, 1 x 120mm Right Side: 3 x 120mm, 2 x 120mm, 1 x 120mm 2 x 140mm, 1 x 140mm Rear: 2 x 120mm, 1 x 120mm 2 x 140mm, 1 x 140mm Power Cover: 1 x 120mm 1 x 140mm |
| RADIATOR SUPPORT | Right Side(AIO): 1 x 360mm, 1 x 240mm, 1 x 120mm 1 x 280mm, 1 x 140mm |
| CLEARANCE | CPU cooler height limitation: 210mm VGA length limitation: 245mm(With power cover) 360mm(Without power cover) PSU length limitation: 200mm |
| THERMALTAKE THE TOWER 250 ITX Casing WITH TG - BLACK | |
|---|---|
| P/N | CA-1Z9-00S1WN-00 |
| Series | The Tower |
| Case Type | Mini Tower |
| Dimensions | 506 x 300 x 281 mm (19.9 x 11.8 x 11.5 inch) |
| Net Weight | 7.1 kg / 15.65 lbs. |
| Side Panel | 3mm Tempered Glass x 3 |
| Color | Black |
| Material | SPCC |
| Cooling System | Top (exhaust): 120 x 120 x 25 mm CT120 fan (2000rpm, 25.8 dBA) x 2 |
| Drive Bays | 1 x 3.5 inch or 2 x 2.5 inch |
| Expansion Slots | 3 |
| Motherboard Support | 6.7 x 6.7 inch (Mini ITX) |
| I/O Port | USB 3.2 (Gen 2) Type-C x 1, USB 3.0 x 2, HD Audio x 1 |
| PSU Support | Standard SFX or ATX PSU (optional) |
| Fan Support | Top: 2 x 120mm; Right Side: 3 x 120mm or 2 x 140mm; Rear: 2 x 120mm or 2 x 140mm; Power Cover: 1 x 120mm or 1 x 140mm |
| Radiator Support | Right Side (AIO): 1 x 360mm, 1 x 240mm, 1 x 120mm, 1 x 280mm, or 1 x 140mm |
| CPU Cooler Height Limitation | 210mm |
| VGA Length Limitation | 245mm (with power cover) or 360mm (without power cover) |
| PSU Length Limitation | 200mm |
Dear customers, please be informed that we will be closed on 01.05.26 (Fri), in celebration of Labour Day. We shall resume our operating hours as usual on on 02.05.26 (Sat). Kindly expect some delay in our response, and the fulfilment of your order. Thank you
















































































