Shop
POWER SUPPLY
THERMALTAKE SMART BX1 650W 80+ Bronze Power Supply
Pre-Order- $89.00
Smart BX1 650W
Built to deliver 80 PLUS Bronze with 88% power efficiency, the Smart BX1 series is available in 450W - 750W models. Constructed with a 120mm hydraulic bearing fan, Japanese main capacitors and other premium components to help deliver a continuous and stable power output at 40℃, near silent operation and reliable performance. With an ample 5-year warranty, the Smart BX1 is able to satisfy the market, where value-oriented users are looking for a new power supply with all the latest features.
Share Now
Out of Stock!
This product is out of stock, submit your email and we will update once it restock.
| THERMALTAKE SMART BX1 650W 80+ Bronze Power Supply | |
|---|---|
| Model | SPD-650AH2NKB |
| Type | ATX 12V v2.3 and EPS v2.92 |
| Max. Output Capacity | 650W |
| Peak Output Capacity | 780W |
| Efficiency | 80 PLUS Bronze (up to 88% efficiency) |
| Form Factor | ATX |
| Dimensions | 150mm (W) x 86mm (H) x 140mm (D) |
| PFC | Active PFC |
| Input Voltage | 100V – 240V\~ |
| Input Current | 12A max |
| Input Frequency Range | 50Hz - 60Hz |
| Cooling System | 120mm Hydraulic Bearing Fan |
| MTBF | 100,000 hrs minimum |
| Operating Temperature | 5°C to +40°C |
| Safety Approvals | CE, CB, TUV, UL, FCC, BSMI |
| PCI-E 6+2pin | 2 |
| SATA Connectors | 6 |
| 4-Pin Peripheral Connectors | 4 |
| Floppy Connector | 1 |
| Warranty | 5 Years |
Dear customers, please be informed that we will be closed on 01.05.26 (Fri), in celebration of Labour Day. We shall resume our operating hours as usual on on 02.05.26 (Sat). Kindly expect some delay in our response, and the fulfilment of your order. Thank you
















































































